VITOUŠ, J. Analýza časově-frekvenčních charakteristik signálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
V průběhu práce na semestrálním projektu i bakalářské práci pracoval student aktivně a samostatně. Pravidelně se účastnil konzultací, postupy a výsledky průběžně konzultoval. Na základě zpětné vazby a konzultace doporučení pro další práci doplnil student práci v souladu se zadáním. Práce je přehledně strukturovaná, je rozdělena na teoretickou a praktickou část. V teoretické části student poskytuje informace z oblast signálů, metodiku jejich časově-frekvenční analýzy a zvolené nástroje pro hodnocení výsledků analýz. V rámci praktické části student demonstruje vliv volby parametrů na odhad spektrogramu různých typů dat, simulovaných signálů, medicínských signálů a audio záznamu. V závěru poskytuje stručné shrnutí doporučení pro odhad spektrogramů. Velmi pozitivně hodnotím zpracování ukázkových grafů demonstrujících použité metody a vliv volby parametrů, které zohledňují práci v navrženém GUI. Podobně pozitivně hodnotím i provázání textu bakalářské práce s označením použitým v prostředí GUI. V praktické části student dokumentuje a informuje o vlivu parametrů na odhad spektrogramů a formuluje doporučení pro práci s odhady spektrogramů. Prezentované shrnutí, i když poskytuje potřebné informace a doporučení pro práci se spektrogramy na zvolených datech, mohlo být detailněji rozšířeno i pro doporučení z pohledu parametrů u jednotlivých metod v rámci uvedeného tabulkového zápisu. Práce je textově obsáhlá, drobné nedostatky nejsou na újmu kvality textu. V příloze student přikládá řešená počítačová cvičení, jak požadovalo zadání bakalářské práce, které využívá vytvořené grafické rozhraní v GUI pro práci s analýzou spektrálních odhadů a charakteristik signálů. Předložená bakalářská práce tak naplnila očekávané cíle.
Student Jiří Vitouš předkládá bakalářskou práci, ve které se zabývá analýzou časově-frekvenčních charakteristik signálů. V teoretické části práce student provedl obsáhlou rešerši v oblasti signálů a jejich frekvenční i časově-frekvenční analýzy. V poslední zmíněné a zároveň nejobsáhlejší kapitole je uveden výčet transformací, které slouží pro získání odhadu spektrogramu/škálogramu signálu. Výsledky každé transformace jsou zachycený na přiložených snímcích. Vlastnosti transformací jsou řádně popsány. Poslední oddíl teoretické části je věnován hodnocení kvality signálu, kde jsou popsány nejčastěji užívané koeficienty. Praktická část jako první nabízí popis zpracovávaných signálů. Umělé signály jsou doprovozeny příslušnými rovnicemi u reálných je popsána jejich základní charakteristika. V dalším oddílu je popsán vliv nastavitelných parametrů u různých transformací. Příklady jsou zobrazeny na přiložených snímcích výsledných spektrogramů. Následuje popis vytvořené databáze spolu s aplikací a popis počítačového cvičení. Vytvořená aplikace spolu se zadáním praktického cvičení je přehledná a bez větších nedostatků. Návod k praktickému cvičení dává prostor k ukotvení základních poznatků v oblasti časově-frekvenční analýzy signálů. Celkově hodnotím práci jako velice zdařilou na vysoké věcné úrovni. Po formální stránce lze práci vytknout pár nedostatků a to konkrétně, špatné řazení citovaných zdrojů, na některé obrázky není odkaz v textu, popisky snímků 3.1 a 3.2 jsou prohozené a v práci se vyskytuje nepatrné množství překlepů. Výše zmíněné nemění nic na tom, že student splnil zadání práce v plném rozsahu, a proto ji hodnotím stupněm A, 92 bodů.
eVSKP id 141533