POSPÍCHAL, T. Vizualizace obličejové mimiky pro robotickou hlavu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Appel, Martin

Student se zabýval zpracováním obrazu za účelem odstranění zkreslení na obličejové masce při zpětné projekci. Cílem bylo vytvoření takového nástroje, který na libovolnou zakřivenou plochu po kalibraci dokáže promítnou takový obraz, aby byl pro osobu, která masku zepředu pozoruje, nezkreslený. Motivací bylo použít tuto technologii pro vytvoření robotické hlavy, na kterou by se promítala mimika robota a tím doplnila interaktivitu s robotem. Součástí práce byla také volba vhodného projekčního zařízení, který by bylo možné umístit do vnitra robotické hlavy. Mírné výhrady mám k vytvořenému programu, který vykazuje drobné chyby. Práce je zpracovaná přehledně, rozsah je vzhledem k zadání dostatečný. Text je doplněn obrázky a grafy, které problematiku vizualizují. Občas zůstaly v textu zapomenuté poznámky nebo nelogičnosti (například na str. 3), ale ty nebrání pochopení a čtení celé práce. I přes drobné nedostatky student splnil všechny body práce a proto doporučuji práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Brablc, Martin

Student Tomáš pospíchal ve své bakalářské práci řešil úlohu zpětné projekce obrazu na deformovanou plochu s cílem jednoduše vizualizovat obličejovou mimiku. Hned na úvod je potřeba říct, že se jedná o komplikovanou úlohu složenou z mnoha netriviálních dílčích problémů. Autor se s těmito problémy vypořádal velmi dobře a troufám si říct, že některé použité metody a celkový rozsah provedené práce přesahuje běžnou úroveň bakalářských prací. Práce je rozdělena do pěti obsahových kapitol a dále seznamů zkratek, příloh a použité odborné literatury. Po stručném úvodu následuje rovnou kapitola věnovaná eliminaci deformace promítaného obrazu. Na tomto místě bych rád nejdříve viděl alespoň velmi stručnou rešerši existujících řešení. Kapitoly 2 a 3 detailně a přehledně popisují jádro vytvořeného programu pro korekci deformace a jasu promítaného obrazu. V těchto sekcích autor dobře pracuje s citacemi odborné literatury, která je velmi rozsáhlá i na poměry jiných kvalifikačních prací. V kapitole 4 nalezneme popis navrženého a vyrobeného zařízení s projektorem. Je zde velmi dobře popsáno jak je zařízení sestaveno, ale jen málo proč bylo zvoleno právě takové řešení, což souvisí s chybějící rešerší. Zařízení je ale funkční. V kapitole 5 pak autor shrnuje dosažené výsledky a komentuje výpočetní náročnost. Lze konstatovat, že autor jednoznačně splnil zadání v plném rozsahu. Kvalitu práce snižují pouze občasné formální nedostatky (zapomenutý komentář, pozice obrázků, překlepy a chybějící slova ve větách) a slabší stylistika, kvůli které se text někdy těžko čte. Tyto nedostatky jsou ale oproti předchozím verzím práce okrajové a v žádném případě nezastiňují odvedenou práci. Doporučuji práci k obhajobě s hodnocením B – velmi dobře, v případě velmi dobré obhajoby práce a zodpovězení dotazů bych se přikláněl i k lepšímu hodnocení.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 125192