PERNICA, L. Impulzní budič polovodičového laseru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Student v rámci zpracování své bakalářské práce prokázal schopnost samostatného řešení zadaného vývojového úkolu na velmi dobré úrovni. Pracoval samostatně a během řešení sám navrhoval další možné směry v postupu. Odborné i formální zpracování bakalářské práce je na velmi dobré úrovni. Student nicméně neodstranil některé formální a odborné nedostatky, které byly vytknuty při obhajobě předcházejícího semestrálního projektu. Zpoždění, které řešení nabralo v první části se nepodařilo zcela kompenzovat. Pro konečné experimentální měření tak zbylo méně času a výsledky měření jsou také popsány poměrně zběžně bez některých důležitých podrobností. Není např. vysvětleno, jak je na snímacím rezistoru odečítána hodnota proudu odpovídající napěťovému průběhu, který vykazuje výrazný kmitavý přechodný děj. Není ani diskutována přesnost měření proudu s ohledem na udanou toleranci odporu rezistoru. Pozornost by také zasloužil bližší popis volby kondenzátorů použitých jako rychlý zdroj náboje pro proudový impulz, apod. Přes uvedené nedostatky je nutno konstatovat, že řešení bylo zcela splněno. Studentovi se podařilo realizovat návrh desky plošných spojů se značně sníženou vlastní indukčností proudové smyčky a dosáhnout tak velmi strmé náběžné hrany proudového a optického impulzu. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením 85 bodů.
Úkolem studenta bylo prostudovat technologie výroby výkonných polovodičových laserů, seznámit se s parametry laserových diod (LD), navrhnout a realizovat impulzní budič. Lze konstatovat, že zadání bylo splněno. Student věnuje značnou část práce fyzikálnímu popisu fungování laseru. Kapitola 4 představuje základní charakteristiky LD, tuto kapitolu by bylo vhodné doplnit o seznam dalších běžně používaných parametrů LD. Práci by prospělo více rozvést problematiku vysokofrekvenčního spínání LD a konstrukčních zásad pro návrh vysokofrekvenčních obvodů. Kapitoly 8-10 se zabývají vlastní konstrukcí budiče. Je zde popsán integrovaný pulsní budič a jeho periferní obdovy. Bohužel chybí detailnější popis použité LD. Také bych ocenil hlubší srovnání integrovaných budících obvodů a odůvodnění výběru IO od společnosti Ic-Haus. V práci je snadné se orientovat, což svědčí o pochopení tématu studentem. Z formálního hlediska práce splňuje kritéria bakalářské práce, i přes drobné formální a obsahové nepřesností (chybějící popis veličin u rovnice 1.1, opomenutí LD využívající kvantové jámy ve výčtu typů LD apod.). Práci by rovněž prospělo použití kvalitnějších literalních zdrojů, v seznamu referencí převládají katalogové listy a online zdroje, ani doporučená literatura není uvedena. V práci jednoznačně převažují pozitiva, předložená práce svědčí o schopnostech studenta a doporučuji jí k obhajobě.
eVSKP id 93391