MACHÁČEK, J. Vliv degradace zvolených materiálů pro FDM 3D tisk v přírodním prostředí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Zemčík, Oskar

Autor se v úvodní části soustředil na rešerši problematiky FDM 3D tisku v souvislosti s biodegradabilitou 3D tištěných materiálů. V následující části je pak řešen navržený experiment. A v závěrečné části bylo provedeno vyhodnocení experimentu včetně změn mechanických vlastností. Autor splnil tak zadání. Pracoval samostatně a aktivně využíval nabytých vědomostí. Práci doporučuji k obhajobě. K práci mám následující připomínky: - str.14 „ Požadovanými vlastnostmi rámů je tuhost a přesnost.“ Přesnost je požadována od lineárního vedení u rámu s výjimkou použití kladiček po hliníkovém profilu nikoli. - str.18 „ Slicer ve svém principu funguje podobně jako CAM program.“ Slicer nefunguje podobně jako CAM program, slicer je CAM aplikace. - str.18 „ Samotný materiál je vyráběn v podobě struny v normalizovaných průměrech 1,75 mm nebo 2,85 mm.“ Jedná se o standardizované v současnosti používané rozměry. V případě normalizovaných hodnot by bylo dobré uvést platnou příslušnou normu. - obr.14 Na stupnici u sharpyho kladiva je patrné rozdělení stupnice po pravidelných intervalech. Stupnice by ale neměla mít ani procentuálně lineární průběh. - obr.31 Místy jsou v práci formální chyby a překlepy viz.„ aby byl kompatibilní s upímkou zařízení“ - na obr.33 se tahové závislosti jeví jako s rozdílnou hodnotou modulu pružnosti v tahu, kdežto na obr.34 jako rovnoběžné tj. stejnou hodnotou E. - jako technické zhodnocení by bylo vhodnější srovnat konkrétní technické a funkční parametry u nového a degradovaného materiálu, nikoli ukázku tisku. - u ekonomického srovnání bych pak očekával spíše určení nákladů na případný rozklad materiálů než náklady na tisk.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Dvořáková, Jana

Student se ve své diplomové práci zabývá vlivem biodegradačního prostředí na zvolené materiály používané pro FDM 3D tisk a jejich vybrané mechanické vlastnosti. V úvodní rešeršní části popisuje problematiku 3D tisku, charakterizuje jednotlivé technologie, přičemž se hlouběji zaměří na metodu FDM. Dále jsou rozebrány jednotlivé části tiskáren pro FDM, vliv jejich kinematiky, parametrů tisku a zvolené strategie na výsledky tisku a zmiňuje i typy používaného HW a SW. Následně autor popisuje jednotlivé materiály používané pro FDM tisk a rozebírá pojem biodegradace. V praktické části je navržen experiment pro testování vlivu bioaktivního prostředí na vybrané mechanické vlastnosti vzorků z materiálů PLA a PETG. Ty jsou umístěny do biodegradačního prostředí kompostéru a následně jsou postupně vyjmuty a zkoumány v časových intervalech 2, 4, 6, 8, 10 a 12 měsíců. Přičemž v práci není uveden ani celkový počet zkoumaných vzorků, ani množství vzorků zkoumaných při jednotlivých testech. Jsou provedeny zkoušky houževnatosti (rázová zk.) a tahu a nakonec je provedeno i zhodnocení získaného povrchu za použití mikroskopu a měřicího zařízení Alicona. Z experimentů autor vyvozuje závěr, že u obou materiálů došlo působením bioaktivního prostředí ke změnám materiálových charakteristik a u materiálu PLA dokonce dochází k nárůstu houževnatosti. Určitým nedostatkem práce je výskyt velkého množství překlepů, gramatických i typografických chyb a místy  netechnické vyjadřování. Např. na str. 18 - " Různé polymery mají různé vlastnosti a hodí se k různým použití.", nebo na str. 23 - " Raft slouží jako obětní vrstvy materiálu, které jsou vytištěny pod objekt." či popis efektu "sloní nohy" - "...nanesený na podložku je rozplácnut do stran...", apod. Pozitivně hodnotím vytvoření vlastního zařízení (přerážecího kladiva) pro testování houževnatosti, časovou náročnost testů i náměty pro další zkoumání. Cíle práce byly splněny, a proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 145746