HORNÍK, M. 3D tištěná anténa s dielektrickou čočkou pro charakterizaci materiálů metodou ve volném prostoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Student ve své bakalářské práci vytvořil měřicí pracoviště pro charakterizaci materiálů metodou ve volném prostoru, jenž bylo celé realizováno pomocí 3D tisku. Student ve své práci nejprve představuje různé metody měření permitivity, následně se soustředí na jednotlivé součástí měřicího pracoviště, kdy teoreticky rozebírá návrh širokopásmové hřebenové trychtýřové antény pro frekvenční pásmo 2-18 GHz a možnosti využití dvou typů dielektrických čoček pro lepší fokusaci svazku na měřený vzorek. Současně v práci student představuje technologie 3D tisku a možnosti pokovování. Následně na základě teoretických výpočtů student namodeloval a dále optimalizoval anténu pro dané frekvenční pásmo. Zde oceňuji zejména analýzu chování antény pro různé profily hřebenů a určení vlivů jednotlivých části antény na impedanční přizpůsobení. V další části práce je řešena konstrukce a časově náročná výroba měřicího pracoviště pomocí 3D tisku a měděné vodivé fólie. 3D tisk a kompletaci celého měřicího pracoviště mimo dielektrické čočky student realizoval na velmi dobré úrovni v domácích podmínkách. Na základě experimentálního ověření a dodatečné úpravy antény byla dosažena dobrá shoda změřených směrových diagramů a impedančního přizpůsobení se simulacemi. V práci nicméně postrádám bližší diskuzi k výraznější odchylce a zvlnění průběhu zisku vůči simulaci. Základní funkčnost měřicího pracoviště byla prokázána na měření relativní permitivity u dvou referenčních vzorků materiálu. Z formálního hlediska je práce logicky členěna, obsahuje dostatek referencí, vykazuje jen mírné typografické nedostatky, což je vzhledem k celkově vysoké náročnosti práce přijatelné. Student zadání práce splnil a během obou semestrů pracoval kontinuálně s vysokým nasazením. Proto hodnotím tuto práci na výbornou.
Bakalářská práce je zaměřena na návrh a realizaci pracoviště pro měření vlastností materiálů metodou ve volném prostoru. Celé pracoviště má být realizováno technologií 3D tisku. Vlastní text práce je rozdělen do sedmi hlavních kapitol. První kapitola popisuje metody měření materiálů. Druhá kapitola popisuje teoretický popis návrhu hřebenové trychtýřové antény včetně čočky. Třetí kapitola pojednává o technologiích 3D tisku a možnostech pokovování vytištěných objektů. Čtvrtá kapitola popisuje návrh a simulace širokopásmové hřebenové trychtýřové antény včetně čočky. Bohužel, postup návrh včetně parametrických studií není popsán tak, aby byl plně zřejmý (např. vlastní návrh dutin v kap. 4.2, parametrické studie v kap. 4.6 –význam studovaných parametru je čtenářovi zřejmý až po přečtení kap. 4.7). Vzhledem k tomu, že parametrická studie antény v kap. 4.6. je bez čočky, tak by bylo dobré tuto kapitolu zařadit v textu před návrh čoček. Dále by bylo lépe vyčíslovat zisk antény a směrové diagramy ve větším počtu bodů než ve čtyřech resp. třech (přeci jen pro anténu s plánovanou šířkou pásma 9:1 je to dost málo). Navíc by bylo dobré prezentovat i šířky hlavního laloku antény s čočkou v závislosti na frekvenci vzhledem k tomu, že mají být využity pro metodu měření materiálů ve volném prostoru. V této souvislosti by bylo rovněž dobré uvést, jak velký vzorek měřeného materiálu v jakých vzdálenostech je možné umístit, aby měření materiálů metodou ve volném prostoru bylo relevantní. Pátá kapitola se zabývá vlastní výrobou všech komponent měřícího pracoviště a šestá kapitola pojednává o měření navržené antény a čočky. Bohužel, 1. realizace antény nedopadla dobře, nicméně druhá iterace se zdá být velmi perspektivní. Bylo by fajn, aby student během obhajoby prezentoval všechna relevantní naměřená data. Bohužel, výsledky měření relativní permitivity materiálů prezentované v kap. 6.3 mají poměrně velký rozptyl. Sedmá kapitola pak uzavírá bakalářskou práci a shrnuje dosažené výsledky. Dle mého názoru bakalářská práce je zpracována na solidní úrovni, i když obsahuje věcné a formální chyby. Rušivým dojmem působí převzaté obrázky s různých zdrojů. Myslím, že zadání práce patří k náročnějším a považuji ho i přes uvedené výtky za splněné.
eVSKP id 133584