DVORSKÝ, P. Návrh, konstrukce a programové vybavení autonomní buňky "Sodovač" pro testbed Průmyslu 4.0 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Kaczmarczyk, Václav

Ve své práci se student zabýval návrhem a realizací výrobní buňky pro testbed výrobní továrny pracují dle principů Industry 4.0. Práce je členěna do pěti kapitol (vyjma úvodu a závěru). V rámci kapitoly č. 2 student popisuje základní koncepci testbedu a jeho stav před počátkem jeho prací. Dále prochází jednotlivá rozhraní charakteristická pro buňku, jejichž prostřednictvím dochází k výměně výrobků a dat. Závěrem kapitoly se věnuje principu sycení vody v buňce a představuje a vysvětluje koncepci budoucí práce. Touto kapitolou jsou splněny body 1 a 2 zadání. V rámci dalších kapitol student popisuje mechanický návrh buňky, vybavení snímači, akčními členy a řízením a v neposlední řadě programové vybavení. Na základě požadavků vedoucího student realizoval programové vybavení tak, aby byla buňka připojitelná do budoucího systému testbedu. Celá práce je po odborné stránce dobře zpracovaná, výtku mám pouze ke stručněji zpracovanému úvodu k testbedu a principům Industry 4.0 (2.1 a 2.2). Po formální stránce stránce nemohu práci nic vytknout. Student pracoval v průběhu roku systematicky a cílevědomě, úspěšně a ve stanovených termínech plnil dílčí úkoly a cíle. Vzhledem ke všem těmto skutečnostem navrhuji hodnotit práci známkou A.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Baštán, Ondřej

Cílem předložené práce byl návrh realizace autonomní buňky sodovače pro výukový testbed průmyslu 4.0. Zadání práce je komplexní a multidisciplinárně zaměřené. Práce je sepsána celkem na 37 stranách (od úvodu po závěr) a obsahuje jak papírové tak elektronické přílohy. Práce je psána čtivou formou a po formální stránce velmi kvalitně zpracována. Použitá literatura odpovídá typu práce. V první kapitole student popisuje koncepci testbedu a uvádí jej do souvislostí s technologiemi provázanými s iniciativou průmyslu 4.0. Následně se zaměřuje na technologický princip sycení pitné vody a popis HW a SW vybavení a nástrojů. V kapitolách 3 a 4 jsou pak důsledně popsány stěžejní konstruované komponenty hydropneumatické rozvody buňky. Student při návrhu bere v úvahu související fyzikální vlastnosti a svá řešení podkládá matematickými výpočty. V závěrečné části pak student popisuje princip řízení, který je navržen v souladu se standardem S88 (Batch control). Součástí této kapitoly je rovněž návrh vizualizací. V práci se vyskytují drobné formální a odborné chyby. V rovnici 3.1 jsou chybně uvedeny jednotky u rozměrů nerezového tanku a hustoty vody. Student rovněž místy uvádí informace, u kterých není jasné, zda jsou převzaty z literatury, nebo jedná-li se o vlastní experiment. Příkladem může být závěr prvního odstavce kapitoly 2.5 diskutující nadměrnou konzumaci perlivých nápojů. Cituji: ,, Mnoho lidí těmito nápoji pravidelně zahání žízeň, avšak je obecně známo, že jejich nadměrná konzumace může vést k problémům s trávicím traktem, jako jsou nadměrné říhání, plynatost a nadýmání.,, Celkově se však student práce zhostil velice zodpovědně, a prokázal své nadprůměrné odborné znalosti. Proto práci navrhuji k obhajobě s hodnocením 95b, A.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 119216