KRŇÁVKOVÁ, Š. Využití pokročilých reologických metod ke studiu biologických systémů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Smilek, Jiří

Diplomová práce studentky Bc. Šárky Krňávkové je zaměřena na tématiku využití pokročilých reologických technik k charakterizaci biologických systémů. Nutno poznamenat, že diplomantka se zhostila nelehkého úkolu, optimalizovat (na modelových systémech) a následně ověřit využitelnost mezifázové reologie ke studiu biologických systémů. Oceňuji, že diplomantka Bc. Šárka Krňávková prokázala schopnost nastudovat si dopodrobna metodiku mezifázové reologie z odborné literatury, o čemž svědčí i délka a kvalita rešeršní části (12 odborných zdrojů) a zároveň, že dokázala převést tyto znalosti do praxe. I přes úskalí, které byly skryty v řešení zadaného úkolu, prokázala studentka vysokou míru samostatnosti, laboratorní zručnosti a logického úsudku. Oceňuji především píli a vytrvalost při řešení zadané problematiky. Naměřená data jsou v rámci možností dobře diskutovány, i když v některých případech je nutné daná tvrzení ověřit jinými technikami. Nesmírným přínosem této práce je ovšem optimalizovaná technika mezifázové reologie, vzhledem k tomu, že se jedná na půdě FCH VUT o poměrně novou a neprobádanou oblast charakterizace mezifázových systémů. Kvalitu závěrečné práce stejně jako přístup diplomatky k řešení zadaného úkolu hodnotím velmi kladně. Navrhuji tedy hodnocení A/výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kráčalík, Milan

Bc. Šárka Krňávková předložila k oponentuře diplomovou práci, která se zabývá přípravou a charakterizací roztoků tenzidů a biofilmů. Cílem této práce bylo využití mezifázové reologie pro studovanou problematiku. Nejdříve byla nutná optimalizace metody jak z hlediska přípravy rozhraní, práce s měřícími senzory, tak i z hlediska nastavení vlastní oscilačních a stacionárních testů. Porovnány byly i různé typy měřících senzorů a to bikonální geometrie a Du Noüyho kroužek. Metoda mezifázové reologie byla testována na roztocích tří na fakultě běžně využívaných tenzidů – dva ionogenní a jeden neionogenní tenzid. Testován byl vliv koncentrace jednotlivých tenzidů a porovnány byly i samotné tenzidy mezi sebou. Další částí práce bylo zjistit viskoelastické chování biofilmů vytvořených z dvou bakteriálních kmenů Cupriavidus necator H16 a Cupriavidus necator PHB-4. Diplomová práce má celkem 69 stran a je členěna na 8 kapitol zahrnujících jak popis současného stavu vědy v dané oblasti, tak i výsledky vlastní práce, resp. přínosů diplomantky. Součástí je i seznam literatury se 40 odkazy, což dokazuje, že se diplomantka dostatečně seznámila s předmětem výzkumu. I když název diplomové práce je podle mého názoru příliš obecně koncipovaný, samotná práce vykazuje již jasnou strukturu a definované cíle. V teoretické části je podrobný popis studovaných materiálů a zvolených charakterizačních metod. Principielně je práce podle mého názoru graficky, slohem i terminologicky konzistentní a přesná a jsou uvedeny možnosti využití výsledků pro další studium. Jedinou odhalenou nepřesnost bych viděl v použití terminologie “oscilační vs. tokové” testy (např. na str. 40). Tokové testy je totiž pojem nadřazený – a pro užití pojmů podřazených by mělo být užito výrazů “oscilační” vs. “ustálené” nebo “stacionární” tokové testy (analogicky v anglickém jazyce “oscillatory/steady flow tests”). Úplně přesné označení by bylo “oscilační/ustálený smykový tok” podle anglického originálu “oscillatory/steady shear flow” – pokud jde (jako v tomto případě) o tok smykový. Pro odstranění překlepů (např. str. 39 “sensor pocházel”, str. 44 “Pří aplikované amplidudě”, str. 62 “nastavení vlastní oscilačních”, “uhel pozorování”) doporučuji kontrolní čtení práce. Na základě rozboru diplomové práce, posouzení její úrovně, původnosti teoretických i aplikovaných řešení, jsem přesvědčen, že práce splňuje obecné požadavky kladené na diplomové práce v inženýrských a příbuzných oborech. Oceňuji schopnost diplomantky komplexně pojmout rozsáhlou interdisciplinární tématiku související s oborem mezifázové reologie. V předložené práci prokázala schopnost detailně a cíleně studovat jednotlivé problémy vyskytující se na poli reologických vlastností roztoků tenzidů a biofilmů. Nedostatky uvedené v posudku nesnižují celkovou kvalitu diplomové práce, nýbrž jsou chápány jakožto podklad pro diskuzi při obhajobě. Z výše uvedených důvodů doporučuji diplomovou práci Bc. Šárky Krňávkové k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Závěry práce a jejich formulace A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 97044