VEJMĚLKA, D. Analýza psychoakustického vnímání akordů složených z různě sytých a různě barevných signálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Jirásek, Ondřej

Student měl za úkol zkoumat vliv různě sytého harmonického spektra zvuku hudebního nástroje na schopnost posluchače rozeznat jednotlivé tóny zahraného souzvuku. Velice oceňuji podrobně teoreticky vysvětlenou a prakticky provedenou metodu párového srovnávání s náležitými statickými výpočty a kontrolou konzistence i shody mezi respondenty. Rovněž vysoce hodnotím testovací panel, který má nad rámec zadání 122 dotázaných a je i odpovídajícím způsobem popsán. Spektrografy akordů se slovním hodnocením jsou funkční a na místě. Co je však vysloveně škoda, je formální stránka práce: místo hudebního termínu trumpeta se standardně v instrumentaci či organologii používá termín trubka, rovněž technické termíny pila a čtverec nejsou v češtině technicky správně, patří místo nich pilovitý či čtvercový signál. Časté jsou případy, kdy v textu chybí čárky. Je škoda, že u řady obrázků student nepoužil rozložení do vektorů. V práci jsou pak rozmazané. Rovněž chybou je, že k práci nebyly připojeny zvukové ukázky použité v testu a v daném programu pak vzorce, dle kterých byl výzkum vyhodnocován. Závěry práce, že u jednodušších souzvuků posluchač dává přednost zvukům se sytějším harmonickým spektrem, zatímco u složitějších akordů dává přednost spíše zvukům s nízkým počtem alikvotních složek“ korelují silně s hudební praxi. Práci by určitě pomohlo, kdyby student vynesl souvislost do grafu, třebas vytvořeného dle vlastních navržených kritérií. Otázka k obhajobě: Jakou koncepci byste navrhl, pokud byste měl zkoumat tytéž harmonie, ale témbrově nehomogenní – složené z různě sytých barev?

Navrhovaná známka
B
Body
89

Posudek oponenta

Musil, Jaroslav

Požadavky zadání byly splněny. Odborná úroveň práce je adekvátní, student účelně adekvátní statistické metody a postupy. Práce obsahuje názorné grafy (spektogramy,…) reálných i virtuálních hudebních nástrojů, které názorně a vkusně doplňují celou práci. 122 správně vybraných posluchačů je dostatečný vzorek pro reálné vyhodnocení testu. Po formální stránce je práce dobře zpracována, od potřebné teorie, přes popis použitých metod, vyhodnocení a závěr.V závěru student správně zhodnotil smysl zadané práce, závislost obsahu vyšších harmonických složek na rozpoznání akordu a subjektivní vliv posluchače s ohledem na jeho poslechové zkušenosti.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Otázky

eVSKP id 118126