HORÁK, T. Vliv huminových kyselin na korozní chování nízkouhlíkové oceli [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Doskočil, Leoš

Diplomová práce se zabývá vlivem huminové kyseliny na korozi nízkouhlíkové oceli v prostředí 0,1 M NaCl při různém počáteční pH (5,7 a 9). Jedná se o téma, které je stále nedostatečně prostudované, třebaže huminové kyseliny mohou mít dopad na korozní chování nízkouhlíkové oceli, jak nakonec ukázaly i výsledky předložené práce. Autor přistupoval k tématu velmi zodpovědně, samostatně a pokoušel se racionálně interpretovat dosažené výsledky a následně je diskutovat s odbornou literaturou. Potíže mu nečinilo, že práce byla časově náročnější rozsahem experimentů a mnohovrstevnatá s ohledem na řadu instrumentálních metod.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Buchtík, Martin

Diplomová práce studenta Bc. Tomáše Horáka se zabývá vlivem huminových kyselin na chování nízkouhlíkové oceli S235JR v korozním prostředí s rozdílným pH. Pro popis korozního chování bylo využito potenciodynamické polarizace, elektrochemické impedanční spektroskopie a ponorových testů, kdy pro následnou charakterizaci a analýzu exponovaných vzorků bylo využito světelné mikroskopie, elektronové mikroskopie s energiově disperzním spektrometrem a pro fázovou analýzu bylo využito difrakčních technik. Teoretická část pojednává o huminových látkách a kyselinách a jejich interakcí se železem, zabývá se problematikou železa a oceli, koroze a vlivu huminových kyselin na korozi. Kapitoly 3 a 4, ve kterých student popisuje železo, oceli a korozi je pojata velmi obecně a povrchně. Dle mého názoru, měl klást větší důraz zadané problematice a hlouběji se jí věnovat. Některé pasáže působí pro mě dokonce trochu zmatečně. Student však pro zpracování podkladů teoretické části a pro řešení experimentální části využil velké množství dostupné literatury, i když s jejím řazením si až tak hlavu nelámal. Experimentální část zahrnuje rozsáhlou charakterizaci separovaných huminových kyselin, hodnocením elektrochemických vlastností oceli v korozním prostředí NaCl a v prostředí NaCl s přídavkem huminových kyselin při různých pH a následně s využitím mikroskopických a spektrometrických technik analyzuje přítomné korozní produkty na povrchu oceli. Experimentální část je logicky členěná a z hlediska obsahu a analýzy více než dostatečně popisuje danou problematiku. Bohužel v práci se vyskytuje několik nedostatků v podobě překlepů, gramatických či stylistických chyb anebo nejednotnosti zápisu jednotek (např. na str. 42 je uvedeno 10 mg.dm-3 a na téže stránce 2,88 uA/cm2) nebo se jedná o zápis FeOOH; FeO(OH); Fe3+O(OH) atd.), jindy se v textu student odkazuje na jednotlivé obrázky a pozice analýzy, které však neodpovídají skutečnosti (str. 52), případně jsou špatně voleny slovní obraty a čtenář se tak musí mnohdy dovtípit, co měl autor na mysli (např. kap. 7.4.1 až 7.4.3). V celém dokumentu student nijak neodděluje popisy obrázků a tabulek od textu, který má stejné písmo, což pro čtenáře působí těžkopádně. Diplomová práce však i přes zmíněné nedostatky působí relativně dobrým dojmem. Kladně hodnotím rozsáhlost provedených analýz a experimentální důslednost. Zpracované a interpretované výsledky a jejich diskuze jsou kvalitní a převyšují uvedené nedostatky. Diplomovou práci proto hodnotím stupněm A a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 139365