SKOUPIL, T. Vypracování příkladů pro výuku dynamických simulací v Inventoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Okál, Michal

Student se ve své práci zabýval rozšířením tématu tvorby dynamických simulací pro nově vyučovaný předmět 3CC. Cílem práce bylo vytvořit nové podklady pro cvičení a poskytnout tak studentům další možnosti k procvičení tématu na jiných příkladech, než které jsou probírány na cvičení. Studentovi se povedlo vytvořit dvě výukové prezentace ukazující funkci zbraňového mechanismu u pistole Glock, a to i s instrukcemi a potřebnými daty. Úvodní část práce je rozpracována dostatečně, i když je zde velký prostor pro zlepšení. Pozitivně hodnotím zejména určitý přesah mimo CAD systémy, kdy student uvedl přehled o zbraňových mechanismech i o používaných CAD programech pro dynamické simulace. V rešeršní části mi chybí bližší představení dynamiky jako vědního oboru. I když je zvolený mechanismus značně složitý, studentovi se povedlo vytvořit modely a jednoduché podsestavy, které je uživatel schopný použít. Nedostatky práce naopak spatřuji v textové části, kdy je text místy těžce vstřebatelný a v některých částech i méně informativní. U kapitoly Materiál a metody bylo provedeno jen stručné představení prostředí, ve kterém se uživatel bude pohybovat. Samotnou diskuzi bych určitě rozšířil a přidal důkladnější zhodnocení výukových příkladů a posouzení možných rizik, které mohou vzniknout při tvorbě simulací v prostředí Inventor. První výuková prezentace je na dobré úrovni, ale nacházejí se zde i chyby. Konkrétně například chybí absence meshe u MKP analýzy nebo specifikace použitých materiálů u komponent, kdy byla provedena už zmíněná MKP analýza. Z druhé prezentace má čtenář pocit, že ji student vypracovával v časové tísni. Prezentace je z velké části tvořena pouze výstřižky z prostředí Inventoru a informací o použití nástrojů je zde minimum. I přes všechny zmíněné nedostatky práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji stupněm D.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací D
Samostatnost studenta při zpracování tématu D
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Valena, Martin

Cílem práce bylo vytvoření podkladů pro výuku dynamických simulací. Student si ke zpracování vybral mechanismy pistole Glock, které nejsou zcela triviální. První část rešerše se věnuje tomu, co je to dynamika, dynamické simulace a jejich historii. Informace jsou ale hodně obecné a v podstatě neříkají nic konkrétního. Dále zmiňuje programy vhodné k simulacím a nejvíce pozornosti je věnováno programu Inventor, který je předmětem BP. Jeho popis ale působí tak, jako by se jednalo o nejlepší program. Druhá část se věnuje zbraňovým systémům pistole Glock, kde student cituje dva dokumenty NATO, ale jsou zde i odkazy na Wikipedii a Britannicu. Popis funkce samotných mechanismů je nedůsledný. Objevují se zde formulace jako „zasune dozadu, nakloní dolů“, přičemž zcela chybí odkazy na obrázky, a to v celé práci. Analýza problému obecně pojednává o tom, proč je důležité vytvořit studijní podklady, ale zcela opomíjí analýzu mechanismu, který je předmětem dynamické simulace. V další kapitole je popsáno pracovní prostředí dynamické simulace včetně jednotlivých funkcí a jejich dialogových oken. Obrázky oken jsou ovšem poměrně malé a po vytištění by byly zcela nečitelné. Student také popisuje všechny typy spojů v Inventoru, ovšem u většiny nepřináší žádné další informace než ty, které lze vyvodit z animace zobrazené při zadávání daného spoje. Věnuje se i vlastnostem vybraných spojů, kde dovysvětluje některé parametry. Kapitoly Výsledky a Diskuze shledávám jako zcela nedostatečné. Ve výsledcích je uvedeno, že vznikly dvě prezentace a pár informací k nim, ale úplně chybí rozvaha nad pohybem součástí a tím, jaké spoje použít a proč. Případně, co by se stalo, kdyby tam daný spoj nebyl nebo byl jinak definovaný. V případě diskuse se jedná spíše o shrnutí BP. Uvítal bych zde informace o tom, co se stane, když definuji spoje jinak, jak to ovlivní simulaci atd. Po projití výukových prezentací nemohu souhlasit s obsahem posledního odstavce diskuse. Obě prezentace jsou zpracovány stylem „kuchařka“ – postup kam kliknout, co vybrat, ale bez jakéhokoliv dalšího vysvětlení. Toto vysvětlení mohlo být uvedeno např. ve výsledcích. První prezentace je přehledná s dostatkem informací, což nelze zcela říct o té druhé. Po vyřešení pár drobností se mě podařilo spustit obě simulace víceméně úspěšně. Z toho důvodu doporučuji práci k obhajobě s hodnocením D.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod E
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry E
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací E
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 145837