KOVÁŘÍK, D. Srovnání programů pro optimalizaci [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Šeda, Miloš

Bakalářská práce přináší základní přehled o dostupných optimalizačních programech, které jsou dostupné zdarma alespoň v demonstrační verzi, případně jsou součástí běžně využívaného sw Microsoft Office. Bohužel student s prací významně pokročil až těsně před odevzdáním, proto zde ve větší míře nejsou popsány sw nástroje, které zatím nebyly zahrnuty do výuky (LINGO a QMS web service), což by pro čtenáře z FSI bylo asi zajímavější než nástroj Řešitel z MS Excel a GAMS, s nimiž se už ve výuce seznámil a kde by stačila základní informace. Do kapitoly 5 by bylo vhodné zařadit i zdrojové programy v nástrojích GAMS a LINGO. Otázka: Existuje v OpenOffice, který je k dispozici zdarma, analogie Řešitele MS Excel?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Dvořák, Jiří

Zadání práce bylo v podstatě splněno. Autor po stručném úvodu a klasifikaci optimalizačního software popisuje vybrané systémy: GAMS, LINGO, QMS a Solver/MS Excel. Tento popis je nevyvážený, zejména systém GAMS měl být popsán podrobněji. V popisu Řešitele v Excelu autor neuvedl možnost použití funkce SOUČIN.SKALÁRNÍ a opomenul zmínit možnost generování výsledkové zprávy. Použití zvolených systémů je ilustrováno na jednoduchém příkladu optimalizace výroby. K tomuto příkladu ovšem měl být doplněn matematický model, protože bez něj je zadávání daného problému do uvedených systémů hůře pochopitelné. V další části práce autor porovnává vybrané systémy na dvou optimalizačních problémech a provádí stručné hodnocení. Zde píše, že nevýhodou Řešitele v Excelu je to, že zadávání omezujících podmínek je nutné provádět postupně jednu po druhé. To ale není pravda, protože omezení stejného typu je možné zadat najednou. Práce má dobrou úpravu a neobsahuje téměř žádné překlepy nebo gramatické chyby. Tabulky by měly být zarovnány na střed. Některé obrázky mají špatnou kvalitu a jejich popis není v souladu se šablonou. Citace v seznamu použité literatury nejsou v souladu s normou (příjmení všech autorů by měly být psána velkými písmeny). Další připomínky: Str. 5: V anglické verzi abstraktu měl být použit termín Solver místo Investigator. Str. 22: Ve zkušební verzi systému LINGO je omezen počet nelineárních vzorců, nikoli proměnných. Přehled řešičů by měl obsahovat jak české tak anglické názvy a měl by být lépe uspořádán (kvadratický i kónický řešič jsou součástí bariérového). Str. 32: Bylo by vhodnější prohodit obrázky 11 a 12. Str. 33: Místo odkazu na kap. 6 by měl být odkaz na kap. 4. Str. 36: Chybné odkazy na vzorce – (7.12), (7.13) místo (5.12), (5.13).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 84058