BÍLEK, V. Elektromagnetický výpočet indukčního stroje s využitím open source programu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Bárta, Jan

Vladimír Bílek přistupoval k bakalářské práci velice zodpovědně, pracoval celou dobu pilně a s vysokou mírou samostatnosti. Student splnil všechny body zadání. Vypracovaná práce má rozsah 131 stran včetně příloh. Jedná se tedy o bakalářskou práci nestandardně dlouhou, avšak právě důkladný popis aspektů modelování v programu Elmer umožňuje smysluplné využití práce jako podklad pro řešení obdobné problematiky v budoucnu. V předložené práci je patrné, že autor dokázal samostatně napsat odbornou práci ve vysoké kvalitě s logickým členěním, kvalitní grafickou a stylistickou úpravou. Dále autor citoval 35 zdrojů literatury, které zejména vznikly v posledních letech a to včetně zahraničních knih, příspěvků ve sbornících konferencí a článků v impaktovaných časopisech. Autor jednoznačně prokázal schopnost čerpat a citovat relevantní moderní literaturu a vědecké publikace. Shrnutí: Autor prokázal schopnost sepsat odbornou práci na zadané téma. Při vypracování prokázal vysokou míru samostatnosti, schopnost nastudovat a porozumět zadané problematice, schopnost osvojit si práci s programovacím jazykem Python a dále také schopnost pracovat s odbornou literaturou. Kvalita práce a jejich výsledků je i podložena výsledkem na studentské konferenci EEICT 2019 kdy autorův příspěvek prezentující části předložené práce obsadil první místo v bakalářské kategorii B5 – Silnoproudá elektrotechnika a elektroenergetika. Předložená práce má z hlediska požadavků kladené na bakalářské práce jednoznačně nadstandardní úroveň. Práci hodnotím stupněm A/ výborně a práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Mach, Martin

Předložená bakalářská práce má rozsah 131 stran včetně sedmi stran příloh. Obsahuje úvod, pět kapitol a závěr. Hlavním obsahem práce je simulování asynchronního motoru metodou konečných prvků v programu ELMER. Ovládání tohoto programu je popsáno dosti podrobně a práce může sloužit jako návod pro zájemce o jeho používání. Výsledky simulací jsou porovnány s měřením skutečného stroje. V textu se vyskytuje relativně mnoho gramatických chyb a překlepů. Překlepy se vyskytují i ve vzorcích, viz např. (4.8) na str. 43, teplotní součinitel odporu je zde navíc chybně označen jako koeficient teplotní roztažnosti. U většiny čísel je použita desetinná čárka, u některých se ale používá desetinná tečka, viz např. tabulky na str. 35. Nejednotné je také používání závorek, ve kterých jsou uvedeny jednotky, někde jsou kulaté, jinde hranaté. Na str. 76 v (4.41) je chybně uvedena jednotka relativní permeability. Práce splňuje všechny body zadání a lze ji doporučit k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 117550