HAŠEK, M. Generování testovacích vzorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Richter, Miloslav

Diplomant Hašek prakticky nevyužíval možnost konzultací a z toho důvodu nebylo možno jeho činnost jakkoli usměrňovat. Při práci prokázal, že je schopen se dobře orientovat v programu v jazyce C a provádět v něm úpravy vedoucí ke zlepšení jeho činnosti. Diplomant Martin Hašek měl za úkol svou prací navázat na bakalářskou práci studenta Černého. Tuto práci měl k dispozici. Jeho úkoly byly tyto: a) seznámit se s prací p. Černého b) opravit chyby v jeho práci, což se skládalo se změny hospodaření s pamětí a se zlepšením (zjednodušením) manipulace s prvky v testovacích řetězcích c) hlavní část práce měla být v implementaci prostorových vlastností u vzorů, a to jak u rovinných vzorů měla umožnit prostorové natáčení, tak popsat eventuální vytváření skutečných 3D prostorových tvarů vhodných pro vzorové předlohy d) vyřešit způsob uživatelského přístupu k aplikaci, s přihlédnutím na snadnou modifikovatelnost úloh Ad a) ačkoli práce diplomanta vychází z předchozí práce, není tato uvedena v literatuře, ani není jinak v práci zmíněna, a to i přesto, že větší část diplomové práce je z ní čerpáno. Srovnáním dále vidíme, že předchozí bakalářská práce je na podstatně vyšší úrovni jak z hlediska rozsahu tak kvality popisu algoritmů, návrhu struktur i popisů vlastní modifikace programu. Ad b) toto je bod, který lze považovat za splněný, i když se v tištěné verzi nevyskytuje popis nového použití a tedy není podle ní možné zhodnotit, zda navržený způsob přidávání prvků je jednodušší než původní. Na straně 37 je sice příslušná část kódu, není ovšem popsána pro uživatele, ani není zřejmé, kterou původní část nahrazuje. Dokumentace k provedeným změnám není tedy dostatečná Ad c) nebylo splněno. Ad d) Bylo vytvořeno uživatelské grafické prostředí. Z popsaného není jasné, zda je možné vytvořené ukládat a opětovně po načtení použít. Úkol lze považovat za splněný. Grafické prostředí ovšem není pro tuto aplikaci nejvhodnější z důvodu přidávání nových prvků, které je nutné složitě přidávat do grafického prostředí. Využití skriptovacích jazyků, nebo přímo skript vložený do zdrojového kódu by zde byl patrně vhodnější a na modifikaci jednodušší. Dané hodnocení navrhuji v případě, že diplomant v rámci obhajoby popíše a srovná původní a nová řešení a naznačí vyřešení prostorových vzorů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) F 7/20
Formální zpracování práce D 12/20
Využití literatury D 6/10
Splnění zadání E 25/50
Navrhovaná známka
E
Body
50

Posudek oponenta

Horák, Karel

Pan Hašek zpracoval diplomovou práci na téma "Generování testovacích vzorů". Zadání práce lze charakterizovat jako středně obtížné jak po odborné tak i časové stránce. Úkolem studenta bylo implementovat program pro generování testovacích vzorů a výpočet přenosových funkcí optických soustav, pomocí něhož by bylo možné simulovat různé optické aberace optické soustavy při pořízení snímků bez potřeby její fyzické realizace. Rozvržení a obsah dokumentu nejsou příliš šťastně zvoleny a až na kapitolu "Koncepce řešení", která je ale z větší části převzata z necitované předchozí bakalářské práce, připomíná spíše firemní dokumentaci ke zdrojovému kódu a ovládání programu. Rozsah textu diplomové práce je velmi nízký jak kvantitou (39 stran od úvodu po závěr), tak rovněž i kvalitou zpracování po formální stránce. Seznam literatury je tvořen pouhými sedmi položkami, z čehož dvě odpovídají internetovým populárním článkům o optice, další dvě on-line dokumentacím knihovny OpenCV a MSDN funkcí a ostatní položky příliš nesouvisí s problematikou geometrie snímání a optických aberací. V průběhu celého dokumentu je velmi zřejmá podobnost s bakalářskou prací pana Petra Černého z roku 2005/2006, mnohdy jsou doslova okopírované celé odstavce např. hned první odstavec úvodu na str. 10 popř. str. 6, dále celá strana popisující vinětaci včetně vztahů na straně 18 popř. str. 23 v předchozí bakalářské práci a mnohé další. Práce na sebe měly sice tematicky navazovat, nicméně dřívější bakalářskou práci pana Černého student ve své diplomové práci vůbec neuvádí v literatuře, což je běžně v praxi považováno za plagiátorství. Z přiloženého CD nelze navíc výslednou aplikaci jednoduše spustit v daném umístění, ani zde není uveden adresář se samostatně běžící aplikací popř. postup spuštění a z tohoto důvodu nelze zkontrolovat funkčnost navržené aplikace. Ze zdrojových kódů je patrná určitá modifikace popř. nová implementace kódů předchozí bakalářské práce pana Černého, nicméně svým rozsahem se blíží spíše práci bakalářské popř. semestrálnímu projektu. Bez ohledu na skutečný autorský podíl diplomanta bylo zadání práce splněno jen částečně, z větší části převzato a např. potřebné naklánění snímaného vzoru v prostoru kolem určeného bodu není realizováno vůbec. Z výše uvedeného musím bohužel konstatovat, že celkový přínos předložené práce s přihlédnutím ke spornému autorství se pohybuje na hranici připustitelnosti k obhajobě. Práci sice doporučuji k obhajobě před komisí, ale pouze s důrazným apelem na zjištění skutečného autorského podílu předkládané práce a uvedené bodové hodnocení tomu také podmiňuji.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Formální zpracování práce E 5/10
Odborná úroveň práce E 25/50
Splnění požadavků zadání E 10/20
Interpretace výsledků a jejich diskuse E 10/20
Navrhovaná známka
E
Body
50

Otázky

eVSKP id 22276