VLÁČIL, M. Tepelná čerpadla v otopných soustavách budov [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Mastný, Petr

Předložená bakalářská práce je zaměřena na problematiku využití tepelných čerpadel pro vytápění rezidenčních objektů. Úvodní část práce je věnována vysvětlení principu funkce tepelných čerpadel, jejich vlastnostem a možným způsobům zapojení. Po obsahové i informační stránce je tato část zpracována velmi dobře. Autor se v další části práce zabýval problematikou nízkoenergetických staveb - tato část práce je, s ohledem na autorovo studijní zaměření zpracována dostatečně, i když se v ní vyskytují některé nepřesnosti, které ale pramení z využití starší zdrojové literatury pro tuto část. Toto však nemá zásadní vliv na celkovou kvalitu práce. Pozitivně hodnotím část práce, kde autor provedl výpočet tepelných ztrát oběktu a jeho celkových tepelných potřeb. V praktické části provedl autor návrh otopné soustavy využivající jako energetický zdroj tepelné čerpadlo vzduch-voda. Základní koncept návrhu je proveden korektně. Výhrady mám pouze k uvedenému přepočtu na jiný teplotní spád - autor v práci zaměnil dva pojmy, a to teplotu teplé užitkové vody (která nemůže být nižší než 50°C) a teplotu vody pro otopnou soustavu. Přepočet na vyšší tepený spád tedy není pro uvedenou situaci relevantní. Domnívám se, že tento nedostatek plyne především z nižších praktických zkušeností autora. Výsledné ekonomické zhodnocení návrhu a jeho srovnání s jinými energetickými zdroji považuji v kontextu práce za dostatečné. Domnívám se, že v případě plného využití tepelného čerpadla (tedy i pro chlazení) ve spojení s rekuperací, kterou autor do systému nezahrnul, by energeticko-ekonomické parametry vyšly ještě lépe. V práci se vyskytuje několik drobných nepřesností a překlepů, ale tyto nepovažuji za zásadní na kvlaitu práce. Celkově hodnotím práci jako velni dobrou a doporučuji ji k obhajobě. Otázky: 1. Jako příklady využitelných látek pro TČ uvádíte bezfreonová chladiva - je možné u nových typů TČ použít i jinou látku než freonové či bezfreonové chladivo a jakou? 2. Co je důvodem, že teplota teplé užitkové vody nesmí v akumulaci klesnout pod 50°C? 3. Jaký je rozdíl mezi alternativně bivalentním a paralelně bivalentní provozem soustavy s TČ?

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Pěcha, Jiří

Práce se zabývá problematikou tepelných čerpadel a jejich integrací pro vytápění budov. První část práce se zaměřuje na historii, principy a rozdělení tepelných čerpadel. Další část popisuje funkci jednotlivých částí tepleného čerpadla a vlastnosti chladiva v okruhu. Následně je definován nízkoenergetických objekt, který bude využit pro návrh otopné soustavy. Praktická část je zaměřena na stanovení potřebného tepla pro zvolený objekt, návrh otopné soustavy s tepelným čerpadlem. Závěrem je vytvořeno ekonomické srovnání pořizovacích a provozních nákladů tepelného čerpadla s dalšími zdroji tepla. - Práce odpovídá zadání v plném rozsahu. - Struktura práce je na dobré úrovni, jednotlivé kapitoly na sebe plynule navazují a vytváří tak jednolitý celek. - Práce nepřináší nové poznatky, ale umožnuje čtenáři získat informace o návrhu otopné soustavy pro libovolný objekt. - Studijní prameny jsou využity v plném rozsahu dle požadované problematiky. - Formální a jazyková stránka je na dobré úrovni. Občas se v textu vyskytují nesrozumitelně formulované věty, které snižují kvalitu práce. Kladně hodnotím praktickou část, kde byly provedeny výpočty tepelných ztrát objektu a ekonomické zpracování navrženého systému a porovnání tepelého čerpadla s nakladovostí elektrického a plynového kotle.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 107404