MATĚJŮ, J. Návrh laboratorního stendu pro teplotní měření [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Raudenský, Miroslav

Práce byla koncipována tak, aby byla přímo využitelná pro výstavbu speciálního laboratorního stendu, který bude používaný v Laboratoři přenosu tepla a proudění. Řešení bylo v průběhu semestru několikrát konzultováno a v práci je uvedena pouze ta část, která je možná použít při stavbě stendu. Nejsou tedy uváděny všechny diskutované varianty, které b ypráci neúměrně prodloužily. Student ukázal vysoký stupeň samostatnosti a schopnosti využití dosud získaných znalostí. Při zpracování práce konzultoval s odborníky i na jiných ústavech FSI. Přístup ke zpracování bakalářské práce hodnotím jako velmi zodpovědný a její výsledky jsou přínosné a budou využity při stavbě laboratorního stendu pro studium přenosu tepla s vertikálním pohybem vzorku. Práci doporučuji k obhajobě a hodnocení vedoucího je A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Horský, Jaroslav

Předložená bakalářská práce se zabývá návrhem a částečně i konstrukčním řešením laboratorního stendu, který by umožňoval pohyb vzorků ve vertikálním směru požadovanou rychlostí až do hodnoty 10 m/s. Zadání vychází z požadavků Laboratoře přenosu tepla a proudění, kde se provádějí testy při chlazení horkých pohybujících se povrchů. Práce je členěna do kapitol, které na sebe logicky navazují a postupně jsou řešeny jednotlivé dílčí úlohy. Po rozboru kinematických a dynamických poměrů, provedeném dvěma metodami je dále řešena problematika vlastní konstrukce. Autor se zaměřil na prvky, které jsou dostupné na trhu a modulově sestavitelné. Postupně se věnuje jednotlivým fázím pohybu vzorku a analyzuje požadavky a možné konstrukční řešení jednotlivých uzlů. Zde je nutno ocenit přístup autora, kdy se nezbývá pouze jednou možností, ale hledá různé varianty i s ohledem na složitost konstrukce a případné finanční náklady na pořízení. Další část práce je zaměřena na výpočty dynamických poměrů soustavy. Autor zvolil metodu redukce. Vlastní výpočty jsou provedeny v programu Mathcad a jsou velmi přehledně prezentovány v příloze práce. Optimalizace je provedena metodou postupných iterací, kdy prvotní parametry byly odhadnuty a postupně optimalizovány s ohledem na limitující faktory. Navazuje kapitola, kdy autor doporučuje již konkrétní konstrukční prvky vhodné pro sestavení zkušebního stendu. Zadání práce bylo poměrně rozsáhlé a v běžné praxi by se problematikou zabývalo více odborníků z různých oblastí. Autor se s komplexností problému vyrovnal velmi dobře a na základě jeho analýz a doporučení lze zkušební stend postavit. Práce má tedy praktický výstup, který bude realizován ještě v letošním roce. Práce splňuje požadavky a náležitosti bakalářské práce a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 41321