BEKEČ, A. Antény v pásmu S pro družice cubesat [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Urbanec, Tomáš

Student měl za úkol zpracovat přehled vhodných antén v pásmu S pro družice typu Cubesat. Dále měl vyhodnotit požadované parametry antén vzhledem k různému stupni stabilizace družice. Následně vytvořit modely antén a kostry družice a simulovat a vyhodnotit jejich chování při změnách vzájemné polohy. Nakonec vybrané antény realizovat a včetně kostry družice ověřit jejich parametry. Student se práci věnoval důsledně a po celou dobu řešení výsledky simulací konzultoval. Práce problematiku popisuje dostatečně a přehledně, množství výsledků je přehledně zpracováno a vyhodnoceno. Po provedení velkého množství simulací tří antén a jejich mnoha poloh vůči kostře družice, student přikročil k realizaci zvolené antény, kterou je quadrifilar helix. Její komplexní 3D struktura spolu s obtížně tvarovatelným materiálem byla pravděpodobným důvodem nepřesnosti realizace a zhoršených parametrů antény oproti simulacím. I přes to hodnotím studentovu práci velmi kladně pro vysoký objem odvedené práce a kvalitní přístup k dokumentování výsledků.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Cupal, Miroslav

Student Alexander Bekeč zpracoval bakalářskou práci na téma antény v pásmu S pro družice cubesat. Student provedl simulace 3 antén v blízkosti zjednodušeného modelu malého satelitu a vzájemně porovnal jejich vlastnosti. Student se v úvodních kapitolách věnuje satelitům a satelitní komunikaci a vypočítává potřebné šířky svazků pro anténu. V této části práce postrádám zdroje u rovnic 1 a 2. Studen pro realizaci vybral anténu QFH, která má dle simulací nejširší hlavní lalok, ale má nízký zisk a je hůře impedančně přizpůsobená. U modifikovaného modelu antény postrádám informaci o délce napájecího koaxiálního kabelu. Realizaci antény se věnuje pouze jeden odstavec a chybí mi zde popis jak byly jednotlivé vodiče antény tvarovány a propojeny. Myslím, že délka napájecího kabelu měla být kratší a konektor antény měl být schován uvnitř modelu cubesatu. Tím by se minimalizoval vliv napaječe na vlastnosti antény a měření mohlo být v lepší shodě se simulacemi. Vzhledem k realizaci pouze jedné antény místo zadaných dvou a nedostatečně popsané realizaci antény navrhuji známku C 79 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
79

eVSKP id 141497