MARTINKA, T. Vliv modifikací kuželového soukolí na chybu převodu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Řehák, Kamil

Student se v rámci závěrečné práce zabýval chybou převodu, přičemž se problematice věnoval jak po stránce rešeršní, tak i praktické (numerické simulace). I přes skutečnost, že rešeršní část tvoří dostatečný teoretický základ, bylo by pro celkovou vyváženost práce přínosné, vzhledem k tematickému zaměření na aktuální problematiku, provedení rešerše i v oblasti odborných článků a lépe zmapovat dosažené výsledky jiných vědeckých týmů. Pro vlastní návrh ozubení student realizoval citlivostní studie vlivu jednotlivých modifikací, které se snažil přehledně zpracovat a vyvodit z nich závěry. Student přistupoval ke zpracování závěrečné práce v rámci závěrečného ročníku svědomitě a na konzultace byl vždy řádně připraven. Práce umožňuje náhled na problematiku chyby převodu již ve fázi návrhu, avšak pro nalezení vhodné konstrukční varianty by bylo nutné vykonat rozsáhlejší studii, což by však přesahovalo rozsah diplomové práce. Student zpracováním závěrečné práce prokázal schopnost aplikace nabytých znalostí na řešení zadaného úkolu. Práci doporučuji k obhajobě s celkovým hodnocením C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Prokop, Aleš

Diplomová práce pana Martinky je zaměřena na chybu převodu u kuželových soukolí, přičemž věcná část je obsažena na 64 stranách. V rešeršní části práce se student dostatečně věnuje jak kuželovému soukolí, tak i chybě převodu, avšak vzhledem k realizaci numerických simulací pouze pro jeden typ ozubení bych doporučil věnovat menší pozornost zbývajícím typům a provést rešerši v oblasti vědeckých prací za účelem možného porovnání dosažených výsledků a závěrů. V praktické části práce je pro navržené ozubení provedena citlivostní studie na vliv jednotlivých modifikací pro zatížení i 300 Nm na výstupním kole, což přesahuje hodnotu krouticího momentu, na který je spoluzabírající soukolí navrhováno. Pozitivně hodnotím jednak přístup k tvorbě výpočtového modelu, diskretizaci, tak i jeho přehledného popisu včetně definovaných okrajových podmínek. Oceňuji také množství vykonaných modifikací a simulací, které student realizoval včetně porovnání průběhu chyby převodu v grafech. Při procesu definování jednotlivých modifikací a velikosti zatížení bych však doporučil přistupovat více systematicky pro vytvoření uceleného nadhledu nad danou problematikou. Práce obsahuje menší množství stylistických chyb a nevhodných vyjádření. Po grafické stránce je možné doporučit sjednocení barevné škály napříč jak dílčími variantami, tak i celou studií. I přes výše zmíněné drobné výtky lze konstatovat, že student v rámci zpracování závěrečné práce prokázal schopnost řešit dílčí problémy technické praxe. Cíle práce byly splněny. 

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 145752