REPKO, I. Automatické vyhodnocování termovizních snímků fotovoltaických panelů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Úkolem studenta v diplomové práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, bylo vytvořit software pro automatické detekování vad fotovoltaických panelů z termovizních snímků. Student Ilia Repko zpracoval bakalářskou práci v rozsahu 46 stran včetně seznamu použité literatury, obrázků, symbolů a zkratek. Veškeré přílohy jsou uloženy na přiloženém CD. Práci rozčlenil do čtyř hlavních kapitol. Teoretická část zahrnuje úvod do problematiky diagnostických metod fotovoltaických panelů, defektů fotovoltaických panelů, termovizního zobrazování a možnostem počítačového zpracování snímků. V praktické části se student zabývá samotným návrhem software pomocí prostředí MatLab a jeho GUI. Funkčnost software je ověřena na snímcích pořízených samotným studentem a dodaným firmou zabývající se servisní činností fotovoltaických elektráren. Student denního studia FEKT v práci postupoval samostatně s dostatečnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru bakalářského studijního programu. Předložená práce a její zpracování splňují požadavky kladené na bakalářskou práci. Proto doporučuji práci k obhajobě a všechny projevy studenta hodnotím známkou výborně.
Student Ilia Repko se ve své práci zabývá vývojem aplikace pro automatické vyhodnocování termovizních snímků fotovoltaických panelů s cílem odhalit eventuelní defekty, projevující se odlišnou teplotou části panelu. Tuto aplikaci vytvořil v programovém prostředí MATLAB. V úvodní teoretické části je věnována pozornost popisu fotovoltaického článku včetně materiálů používaných k jeho výrobě. Dále jsou stručně popsány diagnostické metody používané k odhalování defektů fotovoltaických panelů, pozornost je dále věnována termografii, konkrétně vysvětlení funkce termokamery a popisu různých druhů defektů vyskytujících se na panelech. Nakonec student popisuje metody zpracování obrazu v programovém prostředí MATLAB. V praktické části je popsána vytvořená aplikace včetně jednotlivých částí algoritmu, jako je načtení obrazu, jeho prahování, zjištění hraničních přímek a rohových bodů FV panelu. Důležitý je popis geometrické transformace snímku FV panelu do obdélníkového tvaru, dále rozčlenění panelu na jednotlivé články a nakonec popis způsobu detekování defektů na panelu. Práce je sepsána přehledně a pečlivě, grafické zpracování je na dobré úrovni. V práci však postrádám alespoň stručný popis programovacího prostředí MATLAB, ve kterém byla aplikace vyvíjena. Na str. 18 chybí jednotka u Stephan-Boltzmannovy konstanty, foton není kvantum elektronového záření, jak je uvedeno na str. 19. Na str. 32 nerozumím tvrzení "vypočítáme střed mezi přímkami". Popis algoritmu hledání horní přímky FV panelu je nesrozumitelný. Na obr. 4.3 chybí popis přímek, označení rohových bodů by mělo obsahovat obě souřadnice (místo x1 použít obě souřadnice - x1 a y1). I přes tyto nedostatky předložená práce splňuje všechny požadavky kladené na bakalářskou práci. Student splnil zadání práce, vytvořená aplikace svědčí o dobrých znalostech a programovacích schopnostech. Práci proto doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 94740