ŽIAČIK, M. Řídicí systém pro regulaci čtvrthodinového maxima elektrické energie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Odevzdaná práce se zabývá problematikou regulace čtvrthodinového maxima elektrické energie. Formální stránka práce je dobrá. Student prokázal, že je schopen vytvořit kvalitní ucelený text popisující problematiku, vyhýbá se gramatickým chybám (alespoň pokud mohu posoudit – práce je psaná ve Slovenštině) a text vhodně prokládá obrázky či tabulkami. Práce se dobře čte a mám z ní pocit, že autor se popisované problematice detailně věnoval. Po odborné stránce práce také splňuje požadavky, které jsou na absolventa - bakaláře - kladeny. V rámci semestrálního projektu se student věnoval problematice technického řešení propojení elektroměrů s programovatelným automatem a popisoval možnosti implementace řízení. Pro bakalářskou práci pak student navrhnul a simulovaně ověřil algoritmus pro regulaci čtvrthodinového maxima. V práci je algoritmus slušně popsán, nechybí množství vývojových diagramů. Malé výhrady mám ke způsobu studentovy práce. Optimisticky by se dalo říct, že student pracoval do vysoké míry samostatně. Nicméně podle mého názoru bylo té samostatnosti trošku moc. Odevzdaná práce je sice kvalitní, avšak jako vedoucí jsem nedostal moc šancí ovlivnit směřování díla a pravdou je, že stačilo o jednu konzultaci v průběhu roku méně (z celkových tří) a vznikla úplně jiná práce. I přes uvedené výtky hodnotím práci známkou A/90.
Předložená bakalářská práce si kladla za cíl navrhnout a ověřit vhodné algoritmy pro regulaci čtvrthodinového maxima použitelné v PLC. Student se měl seznámit s příslušnou problematikou, provést průzkum trhu s komerčně dostupnými stand-alone řešeními, nastudovat související technologie a v neposlední řade zvolit a ověřit funkčnost vhodných algoritmů. Formální stránka práce vykazuje drobné nedostatky. Příkladem mohou být nevysvětlené zkratky, nebo nevhodné strukturování nadpisů způsobující přítomnost „prázdných kapitol“. Jinak však textová část obsahuje všechny nutné náležitosti. V některých kapitolách chybí označení citací, byť jsou příslušné zdroje uvedeny v seznamu literatury. Rozsahem tato práce silně převyšuje požadavky na bakalářskou práci. Student nejprve dobře popisuje problematiku výroby elektrické energie a s tím související příčiny sledování čtvrthodinových maxim. Druhá kapitola se zabývá problematiku měření elektrické energie. Jsou zde uvedeny základní vztahy, historický vývoj měřicích zařízení, způsoby začlenění měřicího přístroje do elektrické sítě a velmi detailně jsou zde popsány možnosti dálkového odečítání dat z elektroměru, včetně popisu vybraných komunikačních standardů. Následující kapitola obsahuje velmi stručné informace o možnostech regulace čtvrthodinového maxima. Kapitola 4 pak popisuje v průmyslu běžně používaná zařízení regulující čtvrthodinovou spotřebu. V této kapitole se rovněž nachází 3 stránky ilustrací, na které se text neodkazuje, dají se tedy chápat jako pouhá výplň. Kapitola 5 uvádí do kontextu problematiku regulace čtvrthodinových maxim a systémů s obnovitelnými zdroji. Poslední kapitola, tedy kapitola 6 se pak zabývá vlastní prací studenta, tedy návrhem modelu a implementací a testováním vybraných algoritmů. Jak lze vidět, práce je rozdělena do dvou celků, které jsou dle mého názoru nevyvážené. První ze zmiňovaných, teoretická část, se nachází v kapitolách 1 až 5 a rozkládá se na celkem 34 stranách. Druhá, praktická část, která popisuje vlastní práci studenta, se nachází v kapitole 6 a zabírá pouze 13 stran. Osobně bych přivítal zkrácení části popisující historii elektroměrů a detaily týkající se komunikací, ve prospěch například kapitoly 3, která by měla popisovat metody pro regulaci čtvrthodinových maxim. Vlastní práce je na dobré úrovni, lze vidět že se student zabýval všemi body zadání a všechny splnil. Negativně hodnotím hlavně nevyváženost a s ní související velmi stručný popis možností regulace v první části práce. Proto práci navrhuji k obhajobě s hodnocením 80 bodů, B.
eVSKP id 134758