BIČAN, J. Vliv polohy reproduktorů na charakteristiky reproduktorové soustavy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Náplní práce studenta Bičana bylo provedení rozsáhlého počtu kontrolních měření a příprava postupu laboratorní úlohy, která by dokumentovala vliv polohy reproduktorů v reproduktorové soustavě na její charakteristiky. K tomuto účelu byla studentu dodána speciální reproduktorová soustava, která umožňuje vzájemnou změnu polohy reproduktorů pomocí změny polohy výškového modulu ve výměnné výškové sekci. Poloha je měnitelná jak ve frontální, tak v mediální rovině. V práci se student věnuje zejména změně polohy reproduktorů v mediální rovině. I když se jednalo o práci, která se zabývala jen rozsáhlým souborem měření, kde nebyla fakticky potřebná žádná praktická realizace, student Bičan pracoval velmi pomalu. Teprve před původním termínem odevzdání vlastně pochopil, jakým způsobem a co má vlastně měřit. Již dokumentace semestrální práce vykazovala zásadní nedostatky, dokument diplomové práce byl sice přepracován, avšak výsledek přepracování není na potřebné úrovni. Text práce nemá dobrou strukturu, působí chaoticky a vůbec přesné technické vyjadřování není studentu zcela vlastní. Rozsáhlý čas byl věnován přípravě dokumentu laboratorní úlohy, jehož náplň byla konzultována s vedoucím práce. Tento dokument a podpůrné podklady jsou připraveny poměrně dobře, rozsah je však dlouhý a i zde se vyskytují nepřesnosti a v některých částech je zavádějící. Do původního termínu odevzdání diplomové práce student na jednotlivých částech řešení často pracoval, po odložení termínu odevzdání pak fakticky pracovat přestal a dokument laboratorní úlohy dokončoval v posledním týdnu pře odevzdáním diplomové práce. Práce tedy nakonec nebyla dokončena zcela podle požadavků, čas navíc nebyl dostatečně využit, finální verze dokumentů nebyly odevzdány ke kontrole před jejich odevzdáním. Vzhledem k výše uvedenému hodnotím práci známkou B/80.
Diplomová práce se zabývá zkoumáním vlivu vzájemné polohy reproduktorů dvoupásmové soustavy na její kmitočtové a směrové charakteristiky. Práce je ryze praktická, přínos diplomanta spočívá v provedení značného počtu měření, jejich zpracování a analýzy, na jejichž základě stanovil doporučený postup měření variabilní dvoupásmové reproduktorové soustavy, které má v rámci laboratorní úlohy předmětu Reproduktorové soustavy názorně demonstrovat vliv vzájemné polohy a reproduktorů při minimalizaci vlivu ostatních aspektů návrhu reproduktorové soustavy. Teoretická část práce se věnuje jevům, které mají vliv na průběh kmitočtových a směrových charakteristik, lepšímu porozumění, zejména pro čtenáře neznalého problematiky, by pomohla záměna pořadí některých částí textu. Kapitola 4 mohla být doplněna charakteristikami ilustrujícími uváděné poznatky z měření. Poměrně vágní je popis měřicích metod, schází rozbor vlivu parametrů měření na výsledek a jejich porovnání – u analyzátoru APx byl použit plynule přelaďovaný harmonický signál zatímco na platformě Pulse byla použita analýza v ustáleném stavu, přičemž oba analyzátory nabízí obě metody. Vytvořený text laboratorní úlohy je v postupu řešení detailní a studenti by nemuseli mít problém podle něj samostatně dosáhnout cílů úlohy. Otázkou zůstává časová náročnost úlohy, tu ale diplomant může sám posoudit jen obtížně. Další změřené závislosti, které diplomat umístil na síťové úložiště, jsou bohužel uloženy jako bitmapové obrázky grafického výstupu analyzátoru, výhodnější by bylo je vyexportovat do formátu Matlabu a následně pro vykreslení závislostí realizovat skripty, které by mohly snadno porovnávat mezi různými měřeními. Text práce je na velmi dobré úrovni, ojediněle se objevují překlepy, scházející větné čárky a nesprávné formátování proměnných. Zdroje převzatých obrázků jsou citovány, ale u řady z charakteristik mohl diplomant snadno vygenerovat vlastní.
eVSKP id 133464