SVĚRÁK, J. Experimentální mechanicko-elektrický strunný hudební nástroj [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Dlouhý, Dan

Cílem práce bylo realizovat experimentální mechanicko-elektrický strunný hudební nástroj; experimentálnost měla spočívat v neobvyklé konstrukci, kombinující historický nástroj (niněru) s elektrickou kytarou, na rozdíl o niněry však se dvěma kolovými smyčci. Zadání bylo splněno, vytvořený nástroj je kompletní po stránce konstrukční i elektronické a je plně funkční. Při realizaci prototypu se ukázalo, že uchycení kolových smyčců na ose není dostatečně pevné a při zvýšeném tlaku strun může smyčec prokluzovat, proto je v práci tato skutečnost zmíněna včetně možného řešení. Další aspekty hodnocení přípravy bakalářské práce – aktivita studenta, četnost konzultací, formální zpracování, práce s literaturou atd., byly na dostatečné úrovni.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Mojdl, Edgar

Cílem práce bylo navrhnout a vyrobit prototyp elektroakustického nástroje spojujícího v sobě vlastnosti elektrické kytary a niněry a vyzkoušet některé další zvukové i herní inovace. V teoretické části jsou pojednány principy, konstrukce a systematické zařazení niněry a elektrické kytary, dále pak principy a vlastnosti snímačů a elektronických obvodů používaných a použitých při návrhu nástroje. Samotný nástroj je hráčsky navržen pro kytaristy - adaptace techniky levé ruky by byla snadná a odpovídá zhruba i ladění strun. Technika pravé ruky je niněrová, oddělení rejstříků je řešeno dvěma třecími koly ovlácanými dvěma klikami. Nástroj kromě výhod ovšem kumuluje i nevýhody svých vzorů a někdy je zbytečně poplatný elektrické kytaře. Pozice elektromagnetických snímačů zabírá velkou část menzury strun a tím velmi omezuje použitelnost jinak výborného návrhu bezpražcového sólového rejstříku. Jeho rozsah je jen oktáva a kvinta počínaje tónem e1, což je hudebně nepraktické. Samotné přitlačování strun na hmatník opravdu mění úhel struny a vede k potížím s přítlakem strun, což je nutné ošetřit daleko větší měrou nastavitelnosti všech součástí dráhy strun. U niněry je mechanikou hmatáno ze strany, což úhel nemění - možné řešení pro sólový rejstřík? Ergonomie dvou klik je také problematická, kliky si překážejí a je tedy nutné sólovou kliku opustit ve správné pozici, což je náročné na pozornost. Třístrunná pražcová sekce dává mořnost hrát souzvuky. Předpokládám, že je primárně myšleno na otevřené kvinto-kvartové power-chords, jinak je poloha tohoto rejstříku vzhledem ke intenzitě smykového spektra velmi nízko. Návrh elektronické části maximalizuje zvukové možnosti snímačů je adekvátní experimentální povaze nástroje a kromě funkce ji vystihuje i množstvím ovládacích prvků. Zde určitou neintuitivnost bez problému toleruji. Autor si je vědom některých nedokonalostí nástroje a adekvátně je komentuje, vyvozuje závěry a navrhuje řešení. Je jasné, že na vývoj nástroje nestačí jeden prototyp. Přesto praktická část prokázala schopnost dovést návrh do praktické podoby. Práce splnila stanovené zadání. Jazyková a formální úroveň práce je velmi dobrá. Práci doporučuji k obhajobě s návrhem hodnocení B/84.

Navrhovaná známka
B
Body
84

Otázky

eVSKP id 118119