RŮŽIČKA, K. Převod šedotónových snímků na binární [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Richter, Miloslav

Student vypracoval práci týkající se převodu nekvalitních černobílých kopií na černobílý obraz s omezeným počtem úrovní. Student věnoval práci dostatečné úsilí, zvláště pak v počátku práce, kdy pravidelně konzultoval. Vytvořil základní vzorové snímky a po úvodních konzultacích pracoval na vlastních algoritmech samostatně. Pro zvolené algoritmy provedl základní testy na vzorových snímcích. Při řešení práce prokázal bakalářské schopnosti. Navrhuji hodnocení velmi dobře 80.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Horák, Karel

Bakalářská práce se má zabývat převodem šedotónových snímků na černobílé, tedy binární. Zadání práce je středně náročné a odpovídá normě pro bakalářské práce. Dokument má necelých 50 stran od zadání po závěr a typograficky je zdařilý s menším množstvím gramatických chyb. Docela nešťastné je ale členění kapitol, které jsou obsahově nerovnoměrné. Na prvních 22 stranách prezentuje bakalář v celkem třech kapitolách pouze teoretický výklad zpracování obrazu. Z hlediska zadání jde o zbytečnou vatu, i když přehledně zpracovanou. Naopak následující kapitola 4 s rozborem úlohy, který je prvním z bodů zadání, zabírá necelé dvě strany a svým obsahem jej jen těsně splňuje. Občas se v práci vyskytne zjevná věcná chyba jako např. na str. 25 na necitovaném obr. 13, kde je v řetězci metod zpracování obrazu blok morfologických operací, který se v tomto obecném schématu v literatuře vůbec nevyskytuje. Naopak zde chybí blok popisu a blok klasifikace, které by zde v určité formě měly být vždy. Uvedená chyba je důsledkem použití nevhodného schématu na obr. 13, který není pro úlohu transformace snímků vhodný. V dalších částech student popisuje implementaci jednotlivých metod pro převod snímků z šedotónových na binární. Zvolená forma popisu ale není příliš vhodná, jde vždy o relativně dlouhý souvislý text s výstupním obrázkem na konci. Typickou ukázkou nevhodné formy je vysvětlení analýzy histogramu na str. 30, kde je slovně ve třech odstavcích popisována detekce globálních a lokálních maxim histogramu, následná detekce minim mezi nimi, podmínky apod. V takových případech se výlučně používá grafické reprezentace. V dalších kapitolách student popisuje samotnou aplikaci, kterou vytvořil v prostředí MS Visual Studio s využitím knihovny OpenCV. Hodnocení kvality převodu se dál věnují zbytečně tři velmi krátké kapitoly sedm až devět, které by bylo nanejvýš vhodné spojit v jednu. Z formálního hlediska nebyla bakalářská práce příliš čtivá, nicméně obsahově byly splněny všechny body zadání a jako zdařilý lze charakterizovat také návrh aplikace, která je na doloženém CD plně funkční a k dispozici jsou i různé vstupní obrazy. Dosažené výsledky tedy odpovídají bakalářským schopnostem, a proto ji doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
77

Otázky

eVSKP id 73452