PÍŠKA, J. Eroze kontaktů spínacích přístrojů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Student Jakub Píška zpracoval svou bakalářskou práci samostatně za pomoci konzultací s vedoucím práce. Po celou dobu řešení byl velmi aktivní při zpracování jednotlivých bodů zadání. Nejprve se seznámil v literatuře s problematikou kontaktů a zejména erozí kontaktů při vypínacím pochodu. Dále navrhl a s pomocí dílny ÚVEE i vyrobil experimentální přípravek (včetně výpočtu požadovaných dynamických charakteristik), na kterém by bylo možné provést potřebné experimenty. Další experimenty byly provedeny rovněž pro různé provozní stavy na skutečném spínacím přístroji. Velké množství získaných dat samostatně vyhodnotil a co oceňuji nejvíce, i nadstandardně kriticky analyzoval a vyslovil některé hypotézy, které by bylo vhodné v budoucnu blíže ověřit. Výsledky práce nalezly i uplatnění v průmyslové praxi. Závěrem lze konstatovat, že student splnil všechny body zadání s požadovanou odbornou i formální kvalitou, a proto ji doporučuji k obhajobě.
Předložená bakalářská práce řeší velice aktuální problematiku eroze kontaktů spínacích přístrojů nízkého napětí. Výsledky práce mohou přispět k vývoji nových, resp. inovaci stávajících typů kontaktů. Práce je rozdělena do 5 hlavních kapitol, z nichž pouze jedna je věnována vlastní experimentální činnosti a jejímu vyhodnocení, což se na první pohled jeví jako nedostatečné, nicméně při bližším náhledu tato kapitola tvoří svým rozsahem více než tři čtvrtiny práce. Hlavní přínos práce je dle mého osobního názoru v těchto bodech: 1. Návrh, realizace a úspěšné testy modelu kontaktního ústrojí. 2. Velké množství experimentálních výsledků, které student přehledně zpracoval do grafů a mohou tak sloužit pro studium kontaktů v souvislosti s opalem elektrickým obloukem. Student prokázal, že je schopen samostatně vědecky pracovat a velice účinně skloubit teoretické poznatky s experimentem. Sám dokázal i vyhodnotit výsledky svých měření a vyslovit některé hypotézy. Z formálního hlediska je práce vyhotovena na velmi dobré úrovni, mám pouze několik připomínek: - písma použitá pro úvodní kapitoly (abstrakt, klíčová slova,...) jsou odlišná od následujících kapitol, - některá klíčová slova jsou příliš obecná a tím zavádějící (například: hmotnostní úbytek), - aktuální šablona uvádí seznam symbolů a zkratek na konci práce, nikoli na začátku, - některé veličiny seznamu symbolů a zkratek se nacházejí v seznamu vícekrát, např.: stykový odpor. Toto je zapříčiněno nelogickým seřazením seznamu, - u několika vět chybí interpunkce (např.: kapitola 1.1 poslední věta druhého i třetího odstavce), - mezery před a za rovnicemi jsou různé, - práce obsahuje několik nepozorností při tvoření vět (např.: strana 14 – 2. věta přebývá zvratné zájmeno „si“, strana 28 – pří na místo při), - zarovnání popisků obrázků není jednotné, - obrázek 3.6 i několik dalších – nedosahuje doporučené hustoty bodů pro vědecké práce, Tyto formální nedostatky však nemají vliv na odbornou úroveň práce. Pozitivně hodnotím použití odborného článku jako literárního zdroje pro bakalářskou práci, nicméně práci s literaturou hodnotím jako příliš úzkou. Byly použity pouze čtyři literární zdroje, což může silně ovlivnit objektivitu práce. Odevzdaná práce je logicky i graficky dobře uspořádána a splňuje požadavky na formální úroveň bakalářské práce. Závěrem lze konstatovat, že student splnil zadání bakalářské práce ve všech bodech. Práci hodnotím vzhledem k množství provedených a vyhodnocených experimentů a atraktivnosti tématu v oblasti vývoje elektrických přístrojů výborně A (90 b) a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 109370