SOLAR, P. Implementace OFDM demodulátoru v obvodu FPGA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Maršálek, Roman

Zadání práce je možné považovat za částečně splněné. Student vytvořil funkční simulaci OFDM modemu v prostředí MATLAB. V prostředí Xilinx ISE také simuloval základní bloky OFDM demodulátoru. Použité nastavení parametrů IP core pro FFT však není zdůvodněno. Vytvořený kód pro ISE není syntetizovatelný a autor nezdůvodnil proč, ani jaké úpravy by bylo třeba provést pro výslednou implementaci. V informačním systému student neodevzdal zdrojové kódy pro Xilinx ISE. Celkově bych uvítal větší aktivitu a samostatnost studenta v průběhu řešení projektu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání E 25/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) E 11/20
Formální zpracování práce E 10/20
Využití literatury C 7/10
Navrhovaná známka
E
Body
53

Posudek oponenta

Urban, Josef

Předložená diplomová práce je zaměřená do problematiky modulace s ortogonálním frekvenčním multiplexem, respektive jeho realizací demodulátoru v obvodu FPGA. Práce je rozdělena do čtyř částí. V úvodu jsou zdařile vysvětleny základní principy OFDM včetně některých možných postupů pro synchronizaci a odhad frekvenčního spektra. Ve druhé části se student zabývá simulací přenosu dle standardu 802.11a v programu Matlab. Zde postrádám jasný přehled konkrétních parametrů použitých pro simulaci z uvedeného standardu. Dále zde chybí popis převzorkování a podvzorkování signálu (obr. 2.1). V demodulátoru je provedena časová synchronizace a kompenzace s výslednou nulovou chybovostí přenosu. Zde jako nedostatek hodnotím opět nedostatečné informace o parametrech použitých v simulaci (počet přenesených bitů atd.). V třetí části je opět teoretický rozbor obvodů FPGA a příslušného vývojového prostředí. Poslední kapitola se věnuje implementaci OFDM demodulátoru do FPGA. Jako vstupní signál je předpokládán již podvzorkovaný signál v základním pásmu. Při demodulaci zkresleného signálu bylo zjištěno, že pro synchronizaci není možné v daném případě kvůli výpočetní náročnosti použití prosté korelace. Ostatní metody nebyly z časových důvodů ověřeny. Demodulace je opět podobně jako v předchozím případě provedena na úroveň použité základní modulace, tedy QPSK. Diplomová práce je po formální stránce zdařilá a přestože nebylo splněno všech cílů, navrhuji hodnocení 65 bodů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání E 10/20
Odborná úroveň práce C 35/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse E 11/20
Formální zpracování práce A 9/10
Navrhovaná známka
D
Body
65

eVSKP id 31254