STARÝ, Z. Model pro výpočet oteplovacích charakteristik silových kabelů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Orságová, Jaroslava

Diplomová práce je zpracována na dobré úrovni a splňuje zadání v celém rozsahu. Přístup řešitele byl odpovědný a samostatný. Zvláště oceňuji jeho iniciativu při experimentech v laboratoři. Co se týče formálního zpracování práce neobsahuje žádné zásadní chyby a mám pouze tyto připomínky: - úvodní část práce by si zasloužila promyšlenější stavbu textu, působí trochu chaoticky - používání dvojího symbolu pro teplotu - naměřená data by mohla být zpracována pečlivěji - naměřené oteplovací charakteristiky mohly být proloženy hladkou exponenciálou a z jejího analytického vyjádření pak určena i časová oteplovací konstanta.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce D 12/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Drápela, Jiří

Diplomová práce se zabývá oteplováním kabelů vlivem elektrických ztrát v závislosti na různých podmínkách provozu. Analyzuje možnosti výpočtu oteplení a následné stanovení oteplovací konstanty a dovoleného oteplovacího proudu pro případ jednoduchého jednožilového kabelu s izolační, stínící, ochrannou, pancéřovou a případně dalšími vrstvami. Pro parametrický výpočet student sestavil model v prostředí Matlab Simulink a výsledky simulací ověřil měřením na typickém jednofázovém vn kabelu laboratorních podmínkách, čímž splnil všechny body zadání. Práce je na dobré úrovni, matematický popis fyzikálních dějů však inklinuje k přílišnému zjednodušení, směřujícímu k využití zjednodušujících výpočetních metod. Z hlediska záměru modelovat oteplení kabelu procházejícím proudem v Matlab simulinku je ale uvedené zjednodušení neopodstatněné. S takto silným výpočetním nástrojem by bylo možné, za určitých zjednodušujících okrajových podmínek, simulovat fyzikální pochody na kabelu v radiálním směru parciálně. Pokud by se ukázala tato úloha neřešitelná, bylo by na místě použít pro simulaci proudového a tepelného pole metodu konečných prvků. Provedená zjednodušení v procesu šíření tepla kabelem a v nezanedbatelné míře sdílení tepla do okolí, jsou potom dle mého názoru hlavní příčinou nekonzistence výsledků simulace s měřením. Dále se v práci objevuje několik nepřesností či chybných vyjádření, např: - Student několikrát chybně používá - zaměňuje pojmy teplota a teplo. - V kap. 2 str. 18 je uvedeno, že kabelové vedení uložené v zemi je hůře ochlazováno než venkovní vedení, což je chybné pokud se student pouze chybně nevyjádřil. - Nevhodné označování proměnných, např "tau" je použito pro oteplení, jindy jako časová konstanta. - Na str. 53 je uvedeno, že není rozdíl v oteplovací charakteristice při průchodu AC (50Hz) a DC proudem, jelikož nebyla uvažována indukčnost vodiče. Což není pravdivé tvrzení. Nicméně výsledky práce lze chápat jako výchozí a jako takové jsou přínosné. Diplomovou práci doporučuji k ústní obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 19/20
Odborná úroveň práce A 46/50
Formální zpracování práce B 8/10
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 17/20
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 22607