FOJTÁŠEK, J. Vliv dvojitého zemního spojení na napěťové poměry v soustavě NN [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Topolánek, David

Předložená diplomová práce se zabývá problematikou dvoufázových poruch, respektive rozeznáním nesoumístné poruchy od poruchy soumístné v kompenzovaných soustavách. Zejména řešení nesoumístných poruch s využitím metody souměrných složek je poměrně komplikované, nicméně autor se vypořádal i s tímto bodem zadání. Drobnou výtkou je jen neúplnost netočivé složky ve schématu na Obr. 2.3, kde chybí doplnění celkové netočivé kapacity soustavy a tedy netočivá impedance tlumivky není v rezonanci. Nutno však podotknout, že tato neúplnost nemá zásadní dopad na sledovaná nesymetrická napětí. Citlivostní analýza napěťových poměrů byla provedena s využitím SW nástroje PSCAD a pro analýzu dat byl použit i SW Matlab. Jak z pohledu simulace, tak i analýzy dat, autor prokázal schopnost samostatné práce. Mimo uvedené bych práci vytkl některé méně vhodné formulace, které snižují srozumitelnost textu.

Navrhovaná známka
B
Body
89

Posudek oponenta

Vyčítal, Václav

Diplomová práce se zabývá poměrně zajímavou problematikou související s identifikací a lokalizací dvojfázových a dvojfázových zemních poruch, a to soumístných a nesoumístných. Hlavní část práce se tak zaměřuje na možnosti identifikace o jaký typ poruchy se jedná. Student tak korektně v souladu s teorií elektrických obvodů zvolil způsob řešení za pomocí matematického modelování problému metodu souměrných složek a následně pomocí modelovacího software PSCAD. V kapitole 2 bylo vyzkoušeno poměrně zajímavé řešení dvoufázové nesymetrie skrze metodou souměrných složek. Nicméně lze si zde položit otázku, proč užití této metody nebylo později dále použito a po zbytek práce bylo pracováno pouze s modelem v programu PSCAD. V druhé části práce tak student vytvořil dva modely kompenzované sítě kdy v jednom bylo detailněji zkoumáno chování vytvořené sítě při vzniku uvedených poruch a byla provedena zjednodušená citlivostní analýza vybraných parametrů. Z této analýza byly postulovány závěry, které vypadají, že by mohly být nápomocny pro rozlišení, zda se jedná o soumístnou či nesoumístnou poruchu. Durhý model sítě pak byl použit pro další ověření nalezených zjištění a byl konfrontován s měřenou impedancí ochrany lokátoru. Celkově lze říci, že student naplnil body zadání a ve své práci diskutuje relativně zajímavé myšlenky a závěry. Tyto mají potenciál být využity i v praktických aplikacích. K práci samotné lze konstatovat, že obsahuje menší množství chyb a někdy nevhodných a protichůdných vět. Některé kapitoly mohly být očíslovány nejspíše lépe. Předloženou práci navrhuji k obhajobě a hodnotit stupněm A 92 body.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 151310