PAUL, F. Koexistence bezdrátových systémů LoRa a Bluetooth [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Polák, Ladislav

Bakalárska práca sa zameriava na problematiku koexistencii bezdrôtových systémov LoRa a Bluetooth v bezlicenčnom RF pásme 2,4 GHz. Práca je rozdelená do piatich kapitol. Po krátkom úvode, prvá a druhá kapitola sú venované k popisu fyzickej vrstvy systémov LoRa a Bluetooth. Koexistenčné scenáre, ktoré môžu vzniknúť pri koexistencii systémov LoRa a Bluetooth pri ich využívaní v RF pásmu 2,4 GHz, sú definované a stručne popísané v tretej kapitole. Pán Filip vo štvrtej kapitole prezentuje obecné blokové schéma navrhnutého laboratórneho meracieho pracoviska pre meranie a analýzu koexistenčných scenárov. Pre realizáciu bezdrôtového LoRa spojenie v pásmu 2,4 GHz sú využité moduly SK-iM282A od IMST - Wireless Solutions s príslušnou SW aplikáciou. Pre vygenerovanie RF signálu Bluetooth je použitý signálový generátor SMU200A od firmy Rohde & Schwarz. Výsledky experimentálnych meraní a ich rozbor sú uvedené v piatej kapitole. Hlavné závery z laboratórnych meraní sú stručne porovnané s výstupmi podobných štúdií, ktoré sa venujú výskumu robustnosti systému LoRa voči interferenciám, spôsobené inými bezdrôtovými systémami, prevádzkované v pásme 2,4 GHz (napr. LoRa vs Wi-Fi). Práca má jednu prílohu, ktorá podľa zadania bakalárskej práce obsahuje navrhnutú laboratórnu úlohu na meranie koexistencii systémov LoRa a Bluetooth. Nechýba ani vzorové vypracovanie protokolu z merania. Rozsah bakalárskej práce spoločne s prílohami je štandardný. Práca je napísaná pomocou typografického systému LaTeX a tým pádom jej formálna a grafická stránka sú na veľmi dobrej úrovni. Jednotlivé kapitoly na seba nadväzujú logicky a sú dostatočne vypracované. Počet prevzatých obrázok je minimum a nechýba u nich odkaz na použitý zdroj. Výsledky z laboratórnych meraní sú graficky spracované a diskutované na bežnej úrovni. V texte, ktorý je napísaný v angličtine, sa vyskytuje niekoľko terminologických a gramatických chýb, prípadne preklepov, ktoré sú viac-menej spôsobené nesprávnym použitým anglických výrazov v technickom texte a nie vždy správne formulovanými vetami. Úroveň odovzdanej práce je z tohto pohľadu mierne znížená. Práca s dostupnou literatúrou je na dobrej úrovni. Študent celkovo čerpá z 18 zdrojov. Pán Filip pracoval samostatne a pravidelne využíval možnosti konzultácie s vedúcim práce. Zdanie práce bolo splnené a vzhľadom ku všetkým predchádzajúcim hodnoteniam, predloženou bakalársku prácu odporúčam k obhajobe a navrhujem bodové hodnotenie 85/B.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Kratochvíl, Tomáš

Úkolem studenta Filipa Paula byla analýza koexistenčních scénářů dvou bezdrátových systémů v pásmu ISM 2,4 GHz a to konkrétně systémů LoRa a Bluetooth. Cílem první části bakalářské práce bylo studium fyzické vrstvy obou systémů, dále měly být identifikovány koexistenční scénáře a postaveno laboratorní měřící pracoviště. Ve druhé části bakalářské práce měla být vyvinuta vhodná metodika pro měření koexistence obou systémů a provedena experimentální měření pro různé přenosové scénáře a zvolené systémové parametry. Vyhodnocením měření měla být zjištěna zejména odolnost systému LoRa vůči interferencím ve shodných frekvenčních pásmech. Zadáním byla rovněž požadována vhodná laboratorní úloh a její vzorové řešení pro předměty z oblasti mobilních komunikací. Předložená bakalářská práce má rozsah 62 stran (včetně příloh) a je po dohodě s vedoucím práce psána v anglickém jazyce. Student uvádí až 18 zdrojů použité literatury, kterou jsou zejména technická dokumentace, odborné články, absolventské práce, ale i vědecké články. Po formální stránce jsou text a grafické výstupy na velmi dobré úrovni, práce však obsahuje některé nepřesné formulace nebo překlepy způsobené místy nevhodně použitou odbornou terminologií. Přílohy představují v tomto rozsahu 12 stran a jsou zadáním laboratorní úlohy a vypracovaným vzorovým protokolem. Jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují a svým obsahem zcela naplňují zadání práce. První část práce je kompilační a vychází ze specifikací systémů LoRa a Bluetooth pro pásmo 2,4 GHz (cca 15 stran). Zde je třeba uvést, že některé obrázky jsou převzaty, avšak správně citovány. Koexistenční scénáře byly definovány celkově čtyři a to konkrétně rušení přímo na nosném kmitočtu (co-channel), rušení v přenosovém kanále (in-band), rušení ve vedlejším kanále (adjacent) a rušení mimo kanál (out-band). V další části práce student uvádí skladbu měřícího pracoviště, které využívá komerční moduly vysílače a přijímače LoRa a dále pro generování signálu Bluetooth a další analýzu pak i přístrojové vybavení Laboratoře mobilních komunikací UREL FEKT. Navržené laboratorní pracoviště bylo dostatečně zdokumentováno a vzorová měření jsou kvalitní pomůckou k navržené laboratorní úloze, jejíž náročnost je dle mého názoru určena pro magisterské studium. Závěrem bych rád shrnul, že zadání bakalářské práce bylo splněno. Za zásadní přínos považuji vytvořenou laboratorní úlohu a její vzorové řešení. Měření přináší výsledky navržených scénářů a potvrzují předpokládané vlivy na rušení systému LoRa. Bakalářskou práci Filipa Paula doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A/92 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 133593