MACHALOVÁ, M. Studium vlivu myokardiální fibrózy na prvkovou distribuci v měkkých tkáních potkana pomocí laserové ablace ve spojení s ICP-MS [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Vašinová Galiová, Michaela

Studentka Bc. Martina Machalová se ve své diplomové práci věnovala in-situ analýze srdeční tkáně s cílem detekovat možné změny v prvkové distribuci po vyvolání myokardiální fibrózy a prozkoumala možnosti laserové ablace ve spojení s hmotnostní spektrometrií indukčně vázaného plazmatu. Přehledně zpracovaná teoretická část obsahuje popis onemocnění a jeho vznik, ale také diskutuje souvislosti s kvalitou životního prostředí. Součástí práce je i přehled metod aplikovaných v 2D imagingu měkkých tkání s důrazem na LA-ICP-MS. V rámci své experimentální činnosti si ve velmi krátké době dokázala osvojit praktické aspekty ICP-MS metody, ale také laserové ablace, což vedlo k její plné samostatnosti během experimentů. Velmi oceňuji její entuziasmus pochopit dané téma i z medicinského hlediska. S cílem definovat vhodnou sadu prvků a experimentální parametry laserové ablace se studentka dané problematice věnovala velmi intenzivně. Prokázala trpělivost a úsilí při zpracování dat a interpretaci výsledků. Svou pílí a systematickou prací naplnila dílčí cíle a splnila zadání diplomové práce, která dává základ pro další vědecký výzkum v oblasti studia vzniku kardiovaskulárního onemocnění.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Kvalita zpracování výsledků A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Zlámalová Gargošová, Helena

Diplomová práce Bc. Martiny Machalové byla zaměřena na možnost využití techniky LA-ICP-MS pro detekci změn prvkové distribuce v tkáních, které byly postiženy fibrózou, konkrétně se jednalo o srdeční svalovinu (myokard) myší u kterých byla tato „reparativní“ odezva navozena. Teoretická část koresponduje s řešenou problematikou; je zde popsáno srdce jeho stavba, funkce a zejména příčiny a proces vzniku fibrózy, která je dávána i do kontextu s kvalitou životního prostředí. V další části jsou popisovány nejčastěji využívané zobrazovací metody, používané v souvislosti s vyšetřením srdečního svalu. Následuje kapitola věnovaná analytickým metodám, které mohou poskytnout informaci o prvkovém složení tkání, nebo o distribuci prvků v dané tkáni, přičemž hlavní pozornost je zaměřena na techniky využívající laserové ablace. K této části mám dotaz, který se týká nepřesností při uvádění detekčních limitů jednotlivých technik. Kapitola 2.4.3.3, která se zabývá využitím techniky LA-ICP-MS při analýze měkkých tkání, by mohla být rovněž zpracována pečlivěji - některé poznatky z literatury nejsou dobře interpretovány - (např. cit. 44 – netýká se biodistribuce CeO2 a Ce, ale nanočástic CeO2 a Ce3+, informace, že při krátkodobé expozici byl Ce distribuován hlavně v okrajové zóně sleziny není opět adekvátní, (v angl. „marginal zone“ - zde přechodová zóna mezi bílou a červenou dření), Ce nemůže sedimentovat v Kupfferových buňkách, ale ukládá se tam. Podstata sděleného by neměla být „ztracena v překladu“. Experimentální část je pěkně zpracovaná, jsou zde objasněny jednotlivé kroky, při nastavení vhodné metodiky sledování distribuce jednotlivých prvků, ale i volba nejvhodnějších prvků pro analýzu tkání. Postupně je věcně diskutováno, proč z výchozí skupiny uvažovaných prvků jsou některé pro další účely využití v 2D imagingu vyřazovány. Rovněž je diskutována potřeba normalizace signálu na uhlík a vliv zpracování vzorku (barvení) na zjištěnou distribuci a intenzitu některých prvků. Z formálního hlediska je práce v pořádku. Z hlediska úrovně jazykového zpracování bych zejména vytkla časté chyby v použití čárky v souvětí. Ze závěrů práce vyplývá, že cílů bylo dosaženo. Práce je aktuální, velmi zajímavá i s ohledem na možnost propojení tématu myokardiální fibrózy a „kvality“ životního prostředí. Předloženou diplomovou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou výborně (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 138978