INDRÁK, V. Analýza variability srdečního rytmu vkontextu denních aktivit [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Novotná, Petra

Student Václav Indrák vypracoval bakalářskou práci na téma analýzy variability srdečního rytmu v kontextu denních aktivit. Práce je psaná česky, má 65 stran (úvod-závěr) a je členěna na 9 hlavních kapitol. Autor využil 15 českých i anglických zdrojů. V rámci teoretické části se student zaměřil na popis EKG, variabilitu srdečního rytmu (HRV) a příslušné ovlivňující faktory. Dále popisuje, jaké parametry lze v rámci HRV sledovat a jejich ovlivnění fyziologickými jevy (aktivita sympatiku, parasympatiku). Pro teoretickou část však student využil poměrně málo literárních zdrojů. Odborná úroveň vyjadřování a práce s literaturou je spíše na průměrné úrovni s občasným výskytem obecných nebo nepřesných tvrzení. V rámci praktické části student naměřil 4 dobrovolníky pomocí systému Shimmer. Malé množství subjektů poskytuje omezené možnosti následného statistického testování. Student samostatně navrhl detektor komplexů QRS, což jako aktivitu chválím, nicméně v porovnání s dostupnými detektory je jeho přesnost nižší a může zavádět chyby. Každý měřený subjekt je velmi detailně popsán a je pro něj dopočítána časová i frekvenční analýza. Stanoveny jsou i základní statistické popisné veličiny. Student se v rámci možností pokusil o srovnání subjektů vzhledem k podobnostem aktivit a věku. Jak stylisticky, tak typograficky je práce na adekvátní úrovni. Výjimkou je kvalita některých obrázků. Student v průběhu celého roku pracoval samostatně a konzultoval sporadicky, nejvíce potom s blížícím se datem odevzdání. Práci hodnotím stupněm C/79 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
79

Posudek oponenta

Smital, Lukáš

Bakalářská práce se zabývá tématem analýzy variability srdečního rytmu (HRV) s využitím signálu EKG. V teoretické práci student popisuje mechanismy regulace srdečního rytmu, především funkci sympatiku a parasympatiku. Dále je v práci diskutováno, jaké příznaky HRV lze ze signálu EKG extrahovat v časové případně frekvenční oblasti. Oceňuji i snahu přiřadit k jednotlivým příznakům jaký druh regulace rytmu popisují. Avšak celá teoretická část se opírá o velice málo literárních zdrojů a na některých místech literární zdroj chybí (např. poslední věta na str. 16). Praktická část práce začíná vlastní akvizicí dat pomocí systému Shimmer a s tím spojený návrh měřícího protokolu, výběr dobrovolníků a předzpracování dat. Student naměřil celkem data od čtyřech dobrovolníků. Následuje kapitola návrhu detektoru QRS komplexu. Student navrhuje vlastní detektor, který ale dosahuje nízké přesnosti okolo 95% (není zřejmé jestli se jedná o senzitivitu nebo prediktivitu). Zde bych spíše volil variantu převzít nějaký funkční detektor QRS od jiného autora. Není to jádrem práce, a navíc chyby v detekci QRS musí nutně zkreslit následnou analýzu HRV. Na základě pozic QRS komplexů je dále spočítána celá řada příznaků HRV. Student se při popisu návrhu řešení dopouští řady technických nepřesností (např. při návrhu FIR filtru v části předzpracování nebo při převodu vzorků signálu na čas). Dále bych studentovi vytkl i značnou neefektivitu programového zpracování, kdy dochází k opakované detekci QRS v totožných úsecích EKG. Výsledek celé práce, a tudíž její přínos je těžko uchopitelný. Výsledkem je vlastně detailní (třicetistránkový) popis průběhu experimentů u všech čtyřech měřených subjektů z pohledu vývoje a změny HRV parametrů. Student na vybraných parametrech HRV a na tepové a dechové frekvenci v kontextu prováděné aktivity demonstruje funkci regulace srdečního rytmu. Orientace ve studentově popisu je velice náročná. Přispívá tomu i fakt, že při grafickém srovnání různých statistik téhož experimentu pokaždé používá jinak označenou časovou osu. V textu mluví o minutách, v obrázku jsou někdy sekundy a někdy vzorky. Závěrem je, že chování většiny parametrů HRV odpovídá teoretickému předpokladu. Z formálního pohledu bych vytkl především nevhodný export obrázků z Matlabu (Obr 3.1, 8.1-3, 9.1) nebo chybějící literární zdroj na str. 44. Jinak práce obsahuje všechny formální náležitosti.

Navrhovaná známka
C
Body
70

eVSKP id 142063