SZABARI, M. Konstrukce kráčejícího mobilního robotu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Kočiš, Petr

Jedna věc, kterou bych vytkl na vypracované diplomové práci, je poměrně častý výskyt překlepů. Dále drobné překlepy na výkresech, především tloušťka čar u značky drsností v popisovém poli. Jinak je tato diplomová práce vypracována na velmi vysoké úrovni. Nejdřív nabízí přehled kráčejících robotů, v některých případech doplněný analýzou kinematiky. Dále se student věnuje kinematice kráčení, což je důležité pro vznik simulací, ze kterých pak vychází parametry potřebné pro návrh pohonů a dimenzování strojních součástí. V závěru rešerše jsou vzpomenuty možné způsoby pohonu. Následuje systémový rozbor a návrhové varianty. Ty jsou podrobeny multikriteriálnímu hodnocení, z čehož vychází optimální varianta R2. Reprezentativní parametry jsou v analýze vybrány vhodně. Velkým kladem kapitol 8 a 9 je nejen podrobný konstrukční popis, ale i vysvětlení simulace pohybu nohy. Na druhou stranu se v těchto kapitolách objevuje nejvíce překlepů a gramatických chyb. Kladně hodnotím způsob vypracování výpočtu. Tam, kde je nutné, používá student analytický výpočet, u složitějších výpočtů užívá specializovaný software. Velmi doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Knoflíček, Radek

K obhajobě předložené diplomové práci mám tyto spíše drobné připomínky: - v práci byl použit výraz "technologie kráčení", dle mého názoru se jako vhodnější jeví "způsob kráčení". - dále i z hlediska jazykového se jeví vhodnější použít místo "dvounohý a čtyřnohý princip" mnohem přiléhavějšího "vyjádření pohybu robotu se dvěma, čtyřma nohama". - škoda, že v kap. 4 Pohony na stranách 25 a 26 není vložen obrázek typického elektrického nebo tekutinového pohonu, je-li vložen obrázek umělého svalu. - na straně 39 v kap. 7.8 je uvedeno, že varianta R2 dosáhla nejvíc bodů, přesněji má být, že dosáhla nejvyššího bodového hodnocení, jako technicky nejvíce nadějného řešení. Body (číselné hodnoty) jsou dosazeny do kriteriálního vzorce a výsledek je totiž desetinné číslo, které lze i převést na %. - na straně 61 je v názvu kapitoly překlep, místo písmene O je použito I - škoda, že po závěrečném vyhodocení přijatého návrhu konstrukce není uveden přehled základních technických parametrů a obrázek mobilního robotu se základními rozměrovými kótami. Resume: Všechny požadované body z cílů Zadání DP byly bezezbytku splněny. Vlastnímu návrhu konstruce (volbou ze čtyřech místo požadovaných třech variant řešení) předcházela důležitá část, týkající se rozboru způsobu kráčení dvou a čtyřnohého kráčejícího lokomočního ústrojí mobilního robotu s nohami. Konstrukční vykresy jsou propracované na požadované úrovni, včetně potřebných a rozsáhlých výpočtů, pohonných jednotek. Za jediný nedostatek považuji to, že po ekonomickém zhodnocení konstrukce a diskuzí nad technickým řešením, nenásledovala alespoň stručná analýza rizik nové konstrukce, což však nebylo v zadání požadováno. Při zpracování byl použit systémový přístup, což kvituji s povděkem. DP splňuje požadavky na velmi dobré hodnocení.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 109324