MATOUŠEK, J. Modelování a chování složených soustav ve střídavém elektrickém poli [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Rozsívalová, Zdenka

Úkolem diplomanta bylo seznámit se s teorií kompozitních materiálů a, jednak vytvořit softwarové vybavení pro simulaci kmitočtových závislostí složek komplexní permitivity a modelování vlastností složené soustavy v širokém rozsahu kmitočtů, jednak realizovat a vyhodnotit měření na reálném kompozitním materiálu. Diplomant Bc. Jiří Matoušek zpracoval závěrečnou práci v rozsahu 60 stran včetně seznamu použité literatury a přehledu symbolů používaných v textu. Práci správně rozčlenil na teoretickou a praktickou část a doplnil úvodem do problematiky a závěrem shrnujícím význam a využití vytvořené aplikace. V teoretické části jsou shrnuty základní poznatky z oblasti fyziky dielektrik, tj. je popsána problematika polarizace, permitivity a dielektrických ztrát v elektroizolačním materiálu. Součástí této části práce je popis složené materiálové soustavy a rozsáhlý a pečlivě zpracovaný přehled směsných vztahů pro matematickou interpretaci vlastností kompozitních materiálů. Již v průběhu získávání teoretických znalostí a vědomostí, nutných k návrhu a vytvoření softwarové aplikace, prokazoval student samostatný přístup ke studiu a schopnost práce s doporučenou, ale i studentem vyhledanou, nejen tuzemskou, ale především zahraniční literaturou. V experimentální části je popsán způsob vytvoření programového vybavení, je uveden přehled možných typů simulací, jak pro modelování kmitočtových závislostí složek komplexní permitivity, tak pro řešení vlastností dvousložkových materiálových soustav. Součástí experimentální části je ověření výukového programu na praktických příkladech. I k této etapě práce přistupoval student samostatně, jednotlivé etapy práce a dosažené výsledky konzultoval s vedoucí práce; na jednání přicházel dobře připraven. Výsledky měření vyhodnotil formou přehledných grafických závislostí uvádějících vliv kmitočtu a plniva na složky komplexní permitivity dvou soustav kompozitních materiálů a provedl srovnání naměřených závislostí se závislostmi modelovanými. Ve vyhodnocení praktické části práce postrádám obsáhlejší diskusi výsledků měření vlastností složené materiálové soustavy na bázi elektroizolačního laku plněného mikromletou slídou. Předložená práce je sepsána pečlivě, přehledně a výstižně, s vnější úpravou a grafickým zpracováním na velmi dobré úrovni. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Výsledky programového vybavení mohou být dobře využity v rámci laboratorních cvičení materiálově orientovaných předmětů, jak v bakalářském, tak i magisterském studijním programu, a to v prezenční i kombinované formě studia.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) B 17/20
Formální zpracování práce B 16/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Frk, Martin

Diplomant se ve své práci zabýval popisem chování dielektrických materiálů ve střídavém elektrickém poli a popisu distribučních funkcí popisující rozložení relaxačních dob. Rovněž se zabývá problematikou kompozitních materiálů a teorií směsných vztahů. Matematické vztahy a teoretické znalosti pan Matoušek zúročil v rámci experimentální práce v podobě softwaru umožňujícího modelovat frekvenční průběhy složek komplexní permitivity nejen samostatných dielektrických materiálů, ale i kompozitních materiálů podle nejpoužívanějších směsných vztahů. Simulace jednotlivých závislostí byly doplněny o praktická měření na kompozitních materiálech na bázi makromolekulárních sloučenin. Na základě zkušebního provozu a mého testování mohu konstatovat, že vytvořený program je plně funkční a splňuje podmínky zadání. Po odborné stránce je diplomová práce na velmi vysoké úrovni, což je dáno použitím většího počtu cizojazyčné literatury během zahraniční stáže diplomanta. Text vlastní práce je přehledně uspořádán do jednotlivých kapitol a vyskytuje se v něm pouze minimální počet stylistických a typografických nedostatků. K uvedené práci mám následující formální připomínky: - používání neobvyklých slovních spojení např. neorganická skla (spíše anorganická skla), seignetoelektrické materiály (spíše feroelektrické materiály), - pro lepší grafickou úpravu bych doporučoval všechny obrázky uvedené v textu práce vystředit. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 50/50
Formální zpracování práce A 9/10
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Navrhovaná známka
A
Body
97

Otázky

eVSKP id 31750