DUFEK, I. Automatický anténní analyzátor [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Lukeš, Zbyněk

V předložené diplomové práci se student zabýval měřením vstupní impedance antén v oblasti krátkých a velmi krátkých vln. V úvodu rozebral možnosti měření této veličiny, jednak modulu a jednak fáze impedance. Poté popsal nejpoužívanější měřiče impedance pro tyto kmitočtové pásma a uvedl základní výhody a nevýhody těchto přístrojů. S nabytými znalosti navrhnul a zrealizoval vlastní obvod na měření vstupní impedance, který dovede měřit jak reálnou tak imaginární složku vstupní impedance v uvedeném kmitočtovém pásmu. Obvod doplnil o řídící a zobrazovací jednotku, pro kterou napsal software pro mikroprocesor. Během řešení práce student pracoval cílevědomě, efektivně a na konzultace chodil ukazovat postupně výsledky. Zrealizovaná část svědčí o profesionální technické zručnosti studenta. Předkládaná práce je po formální stránce zpracována na velmi dobré úrovni a nemám k tomuto aspektu práce připomínek. Student částečné výsledky prezentoval na studentské soutěži EEICT, kde byl oceněn prvním místem. Předkládanou práci hodnotím známkou výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 47/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 20/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Šebesta, Jan

Student navrhl vlastní koncepci automatického anténního analyzátoru, která je kombinací nejlepších současných metod měření impedance antén. Výběrem součástek zaručil reprodukovatelnost systému bez nutnosti kalibrace, zároveň však zachoval i velmi příznivou cenu přístroje. Můstkový měřič impedance s bezindukčními odpory zaručuje kmitočtovou nezávislost. Velkým přínosem je využití čipu AD8302 jako přesného měřiče rozdílu amplitudy a fáze, nevýhodou je nutnost určení znaménka fáze mimo čip. Použití DDS generátoru je optimální z hlediska požadavků na přesnost měření. Avšak uvítal bych v práci hlubší rozbor principu měření a vlivu nežadoucího rušení a tolerance součástek. Student rovněž navrhl a sestrojil velmi zdařilý prototyp, kde měřící část je oddělena stínící krabičkou od ostatní elektroniky. Měření potvrdilo pouze schopnost měřit impedance s fází blízkou nule. Avšak vzhledem k vysokým nárokům požadavků v zadání hodnotím výsledek této práce jako zdařilé inženýrské dílo.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C 14/20
Odborná úroveň práce A 45/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 20/20
Formální zpracování práce A 10/10
Navrhovaná známka
B
Body
89

Otázky

eVSKP id 31113