POLACHOVÁ, N. Detekce foton-upkonverzních nanočástic pomocí konvoluční sítě U-Net s využitím luminiscenční mikroskopie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Fohlerová, Zdenka

Předložená bakalářská práce se zaměřuje na detekci foton-upkonverzních nanočástic pomocí konvoluční sítě U-net, jako nástroje pro jednomolekulové detekce biomolekul. Tento způsob počítání molekul se jeví jako nejpřesnější pro stanovení koncentrace látek, a v dnešní době nabývá velkého zájmu ve vědecké oblasti. Práce byla prováděna v rámci spolupráce s Analytickým ústavem AVČR. Studentka splnila požadavky zadání, přičemž k řešení práce přistupovala aktivně, samostatně, s využitím dostupné literatury a problémy během řešení konzultovala. Prezenční úroveň práce je přijatelná, nicméně se studentka mohla více zaměřit v rámci rešerše na rozsáhlejší představení nanočástic z obecného hlediska, a dále např. u upkonverzních nanočástic nastínit možné syntézy, další aplikace a způsoby detekce. Také popis některých obrázků je dobré uvádět u obrázku než jen v textu (např. Obr. 8.1). Z formálního hlediska a jazykové úrovně má práce menší nedostatky, např. obrázky je vhodnější číslovat podle počtu než podle kapitoly, sjednotila bych lépe styl referencí, používat "±" než "+-" (str. 30) nebo použití dvou teček za větou (např. str. 33). Studentka se práci snažila porozumět a v rámci vlastního přístupu k řešení přišla s velmi pěknými výsledky. Celkové hodnocení dávám za A, jelikož jsem byla se studentkou obecně velmi spokojena a těšil mě její zájem pro řešenou problematiku a experimentální práci.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Kolář, Radim

Studentka Natálie Polachová se ve své bakalářské práci zabývala detekcí up-konverzních částic v mikroskopických snímcích. Z textu bakalářské práce je vidět snaha studentky vyřešit poměrně komplexní úkol z oblasti zpracování obrazů pomocí metod hlubokého učení. Dosažené výsledky jsou vzhledem k obrazům, které měla k dispozici poměrně kvalitní, byť autorka v závěru správně identifikuje možné problémy. K samotnému řešení zadání nemám zásadní komentáře. Zpracovaný text však není příliš kvalitní. Zde jsou mé hlavní připomínky. Členění hlavních kapitol je příliš podrobné (celkově má práce 10 kapitol) a řada částí práce není dobře zpracovaná – například popis up-konverze na straně 5, popis učení s učitelem (není definované, co je to odchylka sítě), popis konvolučních neuronových sítí (str. 22), popis měřícího pracoviště (není uvedena vlnová délka použitého zdroje světla, parametry kamery, rozlišení snímku), není popsané, jak jsou automaticky generované sekvence snímků, chybí definovaná kriteriální funkce pro učení sítě, vztah 9.1 není vysvětlen apod. Celkově text působí dost roztříštěně a je z něj patrné, že se autorka pokusila obsáhnout řadu oblastí. Vzhledem k použitým pokročilým metodám a vzhledem k tomu, že se jedná o bakalářskou práci, to není snadný úkol. Zadání považuji za splněné, byť v bodě 1 se autorka měla zabývat rešerší, ale práce obsahuje spíše popis základů up-konverze, luminiscenční mikroskopie a neuronových sítí. Vzhledem k uvedeným připomínkám hodnotím práci stupněm C.

Navrhovaná známka
C
Body
75

eVSKP id 134385