ŘEZNÍČEK, P. Využití senzorů mobilního telefonu pro měření jízdní dynamiky vozidla [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Zháňal, Lubor

Závěrečná práce na téma využití senzorů mobilního telefonu pro měření jízdní dynamiky vozidla splňuje víceméně všechny body zadání, byť některé části by mohly být vypracovány podrobněji. Srozumitelnost a přehlednost místy kolísá a taktéž grafická úprava by mohla být lepší. Na druhou stranu je třeba podotknout, že se jedná o poměrně originální téma, kterému bylo doposud věnováno velmi málo pozornosti, tudíž měl autor ztíženou výchozí pozici zejména co se ze zdrojů týče. Musel tak sám projít několika slepými uličkami, hledat vhodné metody a ty poté implementovat, což zvládl nakonec velmi dobře a samostatně i u složitějších algoritmů typu Kalmánova filtru. K tomu si musel autor osvojit také práci s různými softwarovými a hardwarovými prostředky, realizovat experimentální měření a vyhodnotit velké množství dat. Byť se tedy nejedná zejména po formální stránce o práci dokonalou, tak praktická část je velmi přínosná a bude možné na ní nadále stavět.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Dlugoš, Jozef

Záverečná práca pána Řezníčka si dáva za cieľ zistiť, či súčasné mobilné telefóny môžu slúžiť na vierohodné meranie jazdnej dynamiky vozidla. Za týmto účelom je vytvorená rešerše výroby a princípu MEMS senzorov. Ďalej sú uvedené zdroje odchýliek medzi meraním a skutočnosťou a popis merania polohy pomocou GPS. Nasleduje kapitola s názvom „Návrh provedení experimentu“, ktorá je veľmi krátka a bolo by vhodné ju začleniť ako úvod do nejakej väčšej kapitoly. Pri popise tohto návrhu chýba zmienka o signáloch, ktoré budú v experimente zaznamenávané. Popis experimentálneho zariadenia nie je detailný a na tomto mieste by bolo vhodné uviesť aj informácie o použitých snímačoch a ich vlastnostiach. Tieto informácie sú umiestnené nelogicky až tesne pred záverom práce. Držiak mobilného telefónu nie je popísaný a z obrázku sa zdá, že sa jedná skôr o držiak krytu telefónu. Ďalej je popisované spracovanie nameraných dát jednak obecne a potom aj aplikovane pre zaznamenané signály z experimentu. Na tomto mieste je aplikovaných niekoľko metód pre zlepšenie presnosti signálu a odstránenie šumu ako napr. frekvenčné filtre, plávajúci priemer, Kalmanov filter apod. Autor dokonca v práci prikladá aj prílohy obsahujúce algoritmy pre spracovanie signálov. Jednotlivé prílohy nemajú uvedený názov. Záverečnej práci by pomohla vyššia kvalita obrázkov (hlavne grafov). V práci chýba vysvetlenie všetkých premenných v rovniciach. Niekedy sú rovnice a obrázky umiestnené v inej podkapitole než v ktorej je na ne odkazované. Napriek tomuto má práca výrazný praktický prínos a splnila všetky vytýčené ciele. Výsledok práce je, že súčasné mobilné telefóny nedokážu konkurovať profesionálnym meracím zariadeniam na to určenými.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti E
Grafická, stylistická úprava a pravopis
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 139856