PERŮTKA, M. Mikroprocesorem řízený regulátor teploty [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Bradáč, Zdeněk

Student měl za úkol navrhnout a realizovat mikroporcesorem řízený regulátor teploty. Student navrhnul elektroniku regulátoru jako modulární řešení, které vybavil procesorovou deskou, oddělitelnou deskou analogových a přizpůsobovacích obvodů, ovládacím modulem a dále výkonovým modulem. Pro měřní teploty využil dvou různých druhů senzorů, a to konkrétně platinového odporového senzoru PT100 a termočlánku. Pro řízení výstupního výkonu student zvolil s přihlédnutím k setrvačnému charakteru tepelné soustavy triakové řízení se spínáním výkonu v nule pro omezení rušení. Pro konfortní ovládání student navrhnul a realizoval ovládací modul vybavený alfanumerickým displejem a ovládacími tlačítky. Po realizaci elektronické části projektu student identifikoval parametry reálné vysoušecí pece, pro kterou identifikoval model soustavy. Na základě tohoto modelu byl realizován algoritmus PSD regulátoru, který byl odzkoušen a otestován v reálných podmínkách. Student pracoval samostatně a svědomitě s konzultacemi. Je možné konstatovat, že splnil zadání a vypracoval kvalitní dokumentaci. Ve vlastní diplomové práci se nachazí několik stylistických a gramatických nedostatků, což však úroveň práce nesnižuje. Práci hodnotím kladně a doporučuji k obhajobě. Dotazy: 1. Funkce termočlánku je skutečně založena pouze na spojení dvou různých kovů? Jak by fungoval termočlánek vytvořený spojením dvou různých kovů se stejnou výstupní prací elektronů? 2. V práci je uvedeno využití termistoru PT100 (str. 12) jako senzoru. Můžete vysvětlit princip termistoru PT100 a jeho rozdíl od odporového snímače PT100?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Využití literatury A 10/10
Formální zpracování práce C 15/20
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Fiedler, Petr

Předložená diplomová práce je velmi komplexní. Diplomant musel zvládnout principy měření teploty pomocí termočlánku i odporových čidel, návrh analogového i digitálního HW, návrh softwaru pro i51 i pro PC a dále návrh a realizaci regulačního algoritmu. Veškeré provedené práce jsou poměrn ěpečlivě zdokumentovány, přičemž dokumentace je srozumitelná a logicky uspořádaná. Jedinou drobnou výtkou je že takto kvalitní práce by si zasloužila trošku vyšší pečlivost při zpracování dokumentace. Např. na obr. 1 - chybí popisek u IC2 (identifikace že jde o AD595) , u vývodů napájení IC1 není označeno, že se jedná o napájení pro tento IO. Vzhledem k jednoduchosti zapojení si lze chybějící údaje snadno domyslet, avšak v technické dokumentaci by měl být prostor pro "domýšlení si" minimalizován. Podobně schéma zapojení mikrprocesorového modulu by si vzhledem k množství signálů zasloužilo pojmenovat signály tak, aby nebylo nutné hledat kam který signál přesně vede a bylo možné se orientovat podle názvů signálu. Přes tyto drobné připomínky považuji tuto diplomovou práci za velmi zdařilou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 18/20
Odborná úroveň práce A 47/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 19/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 12682