KLOUDA, J. Autonomní řízení bezpilotního letounu na základě rozpoznání objektů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Janoušek, Jiří

Bakalářská práce se zabývá aktuální tématikou řízení bezpilotního letounu na základě rozpoznání objektů v reálném čase. V teoretické části práce student popisuje metody pro zpracování obrazu a vyhodnocení objektů, následující část navazuje možnými způsoby komunikace a řízení bezpilotního letounu. V praktické části je popsána samotná realizace autonomního řízení na základě detekce stanovených objektů. Oceňuji, že student vytvořil a testoval řešení detekce obrazu pomocí Haarových kaskád pro přesné navádění bezpilotního letadla na stacionární detekovaný objekt a navíc také řešení detekce pomocí neuronové sítě pro sledování pohybujících se objektů. Zadání práce bylo splněno. Po formální stránce práce splňuje požadavky na bakalářskou práci. Práce je náležitě formátována a doplněna vhodnými obrázky a literaturou. Student pracoval samostatně, pravidelně konzultoval postup práce s vedoucím. Výsledky práce je možné využít v širokém spektru dalších praktických aplikacích pro řízení dronů na základě detekce obrazu. Navrhuji známku A, 95 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Marcoň, Petr

Student, Jan Klouda, se v rámci své bakalářské práci věnoval algoritmům umělé inteligence pro zpracování obrazů za účelem autonomního letu bezpilotních letadel. V první a druhé kapitole popisuje teoretické poznatky, které jsou následně využity pro autonomní řízení bezpilotního letounu. Popis praktické části začíná třetí kapitolou a je největším přínosem práce. V této části student popisuje využití Haarových kaskád k detekování QR kódů. Dále prezentuje aplikaci YOLO algoritmů pro detekci člověka v obraze snímaném z kamery na bezpilotním letadle, přenos informace řidící jednotce a vyhodnocení instrukcí pro následování pohybu člověka dronem. Zadání práce bylo splněno. Textová část splňuje doporučený rozsah pro bakalářskou práci. Poněkud však pokulhává prezentační úroveň technické zprávy. Práce obsahuje řadu formálních chyb, a to zejména čárky ve větách, což snižuje čitelnost textu. Stejně tak by čitelnosti prospěla lepší návaznost jednotlivých kapitol. V česky psané práci by měly být uvedeny i popisky obrázků česky. Jako literaturu zvolil student pouze online zdroje, text v této části nezarovnal do bloku. Z hlediska odborné úrovně by bylo pro pochopení experimentu vhodnější, aby student prezentoval blokové diagramy algoritmů, místo zdrojových kódů, které vkládá formou obrázků. Přínosem by také bylo použití Haarových kaskád a YOLO algoritmů pro detekování QR kódů i pro detekování osob. Rovněž by bylo vhodné v závěru více diskutovat využití získaných výsledků.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 134673