BULATOVA, D. Design lampy pouličního osvětlení se solárním napájením [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Karásek, David

Studentka si vybrala aktuálně frekventované téma a jeho zpracování od počátku vzala velmi poctivě. Poměrně brzy dospěla ke konceptu, který se stal základem předložené práce. Tu hodnotím pozitivně jakkoliv se nepodařilo úplně vyhnout typickým úskalím při řešení tohoto typu výrobku. Výsledné tvarové řešení je na předpokládané úrovni, nepřináši však zároveň žádný výrazný posun a to jak v celkovém konceptu, tak ve zpracování detailů. Především díky píli a koncentrovanému úsilí diplomantky hodnotím práci převážně pozitivně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Palacký, Jiří

Autorka se při návrhu lampy pouličního osvětlení na principu LED, baterie a fotovoltaického článku s názvem MEDALA inspiruje přírodními vzory - např. Medinilla Speciosa. Kterou částí této rostliny, nebo pouze latinským názvem, však není z výsledné formy zcela patrné. Výsledná forma poněkud postrádá „ladnost“, kterou nalézáme například u designu malého měřítka, např. u škrabek na jazyk zn. meridol HALITOSIS. Příčinou je zřejmě preference předem určených tvarů PV a LED panelů. Z extenzivního průzkumu zkoumané problematiky a rozsáhlého studia literatury nevyplývá, zda autorka pro PV a LED panely preferuje levné produkty nižší kvality východních dodavatelů a navrhuje pro ně kvalitnější a účelnější design, který v současné době postrádají, nebo preferuje renomované a drahé dodavatele komponentů a vyvíjí nový konkurenční typ pouliční lampy. Za pozitivní vlastnosti návrhu považuji: pohyblivost – rotace panelů kolem svislé osy stožáru, naklánění panelů za sluncem alespoň podle návrhu 4x do roka za pomoci pracovníka obsluhy. Úloha solárního trackeru pro sledování polohy slunce však není z popisu zcela zřejmá. Rovněž plánované využití stožáru lampy pro umístění informačních tabulí (Img. 5-16) není žádoucí. U návrhu by bylo vhodné konkrétně vytipovat preferované varianty umístění a rozmístění lamp pro vytvoření kvalitního a bezpečného veřejného městského prostoru. I přes uvedené připomínky je předložená práce kvalitní a proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

eVSKP id 92454