ŠEVČÍK, P. Návrh osvětlovací soustavy stolařské dílny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Škoda, Jan

Student Přemysl Ševčík měl za úkol navrhnout osvětlovací soustavu do stolařské dílny. Práce byla rozdělena na tři celky, které se student snažil během řešení splnit. V první fázi měl za úkol zhodnotit stávající osvětlovací soustavu a v případě nevyhovujícího stavu navrhnout soustavu novou. Tyto úkoly student splnil, přičemž vypracoval několik variant, ze kterých nakonec investor zvolil jednu, kterou hodlá realizovat. Jelikož se jednalo v této variantě o svítidla s vysokým indexem podání barev, byla dodací doba svítidel delší, neboť se připravovala zakázkově, a byla dodána až v době odevzdání bakalářské práce. Z toho důvodu se nepodařilo svítidla nainstalovat a zhodnotit stav nové osvětlovací soustavy. Tento poslední bod zadání student zhodnotil alespoň teoreticky. Co se týká formálního stavu práce, tak bych na ní vytknul grafickou úpravu některých kapitol, které by mohly začínat na nové stránce a obrázky jednotlivých variant by se tak mohly ocitnout na stejných stranách jako doprovodný text. Rovněž u tabulky 1-1 by mohlo být zdůrazněno, že se jedná o hodnoty už zvýšených úrovní osvětleností a definici jasu v kap. 1.1 bych doplnil o větu, že světelný tok vychází z plochy a je též vymezen prostorovým úhlem. Co se týká vlastního přístupu studenta k řešení, tak bylo velmi obětavé a šlo na něm vidět vlastní zápal o řešenou problematiku. Celkově práci studenta hodnotím 90 body a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Novák, Filip

Bakalářská práce pana Přemysla Ševčíka byla vypracována na téma „Návrh osvětlovací soustavy stolařské dílny“. Autor v první, teoretické, části práce stručně popisuje fotometrické veličiny, jejich měření a parametry svítidel a osvětlovacích soustav. Následuje praktická část, která spočívá nejprve ve zdokumentování současného stavu instalované osvětlovací soustavy a následně v namodelování stávajícího stavu v prostředí programu Relux. Výstupem této části jsou půdorysné plánky s barevně vyznačenými hladinami osvětlení. V rámci této kapitoly byly také provedeny minimálně dvě spektrofotometrická měření, zaměřená především na určení indexu podání barev stávající instalace. Následně autor předkládá celkem 8 návrhů pro modernizaci této osvětlovací soustavy. Jednotlivé návrhy se liší zejména v míře využití stávajícího rozmístění a elektroinstalace. Autor se ve srovnání zaměřuje především na výsledné rozložení osvětlenosti na srovnávacích rovinách a na ekonomickou stránku pořízení nových svítidel a následně jejich provozu. V koordinaci s investorem byla pak pro praktickou realizaci vybrána jedna z předložených variant. Následuje ekonomické zhodnocení vybrané varianty. Práci hodnotím jako zdařilou, splňující požadavky popsané v zadání. Je škoda, že práce neobsahuje větší množství naměřených hodnot ze stávající soustavy, taktéž že realizace nové osvětlovací soustavy nebyla provedena včas vůči odevzdání práce tak, aby bylo možné srovnat výsledky simulací s reálným stavem (toto ovšem nelze pochopitelně vyčítat autorovi práce). K práci mám následující připomínky: Textová část mohla být rozsáhlejší a propracovanější. Je problém s čitelností některých plánků, zejména v tištěné verzi práce – tyto obrázky mohly být větší. Práce čerpá pouze z šesti literárních pramenů, což je sice vzhledem k charakteru práce pro splnění zadání dostačující, opět je ale patrná poměrně velká strohost a odměřenost, která je do jisté míry na škodu. I přes uvedené nedostatky práci hodnotím pozitivně a doporučuji k obhajobě (B, 85 bodů).

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 151359