KRATOCHVÍL, M. Nové materiály pro organickou a hybridní elektroniku a fotoniku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Weiter, Martin

Dizertační práce Matouše Kratochvíla je věnována studiu vlastností organických a hybridních materiálů s ohledem na jejich potenciální uplatnění v oblasti elektroniky a fotoniky. Práce přináší řadu nových originálních výsledků získaných studentem na základě detailní charakterizace optických a elektronových vlastností organických a hybridních polovodičů doplněné o detailní charakterizaci další metodami. V rámci své experimentální práce se Matouš Kratochvíl podílel na zavádění a optimalizaci metodických postupů pro přípravu a charakterizaci multivrstvých tenkovrstvých systémů s využitím technologií laboratoře čistých prostor, tak na verifikaci metodiky pro komplexní optickou a elektrickou charakterizaci připravených materiálů a struktur. V tomto ohledu Matouš Kratochvíl prokázal vysokou schopnost samostatné práce a kritického zhodnocení dosažených výsledků. Vysoce oceňuji jak schopnost samostatné práce, tak i práce v týmu. K výraznému osobnímu a odbornému rozvoji Matouše Kratochvíla přispěla také jeho několikaměsíční stáž na pracovišti Linz Institute for Organic Solar Cells, (Linz, AT) pod vedením renomovaného prof. Saritciftciho. Dosažené výsledky studenta jsou podrobně popsány v dizertační práci a doloženy 4 publikacemi v časopisech s impakt faktorem a mnoha dalšími publikacemi a prezentacemi na domácích i zahraničních konferencích. Zde je nutno ocenit významný přínos a podíl studenta na těchto publikacích. Celkově hodnotím výsledky dosažené v rámci dizertační práce jako vysoce kvalitní, jak dokládají i publikované práce. Počet těchto práci, dokládá jak systematický přístup studenta k řešení výzkumných úkolů, tak jeho píli a pracovitost. Výsledky rovněž přispěly k úspěšnému řešení dvou grantových projektů GAČR, na kterých student participoval. Matouš Kratochvíl nepochybně prokázal vysokou schopnost samostatné práce odborného charakteru, naplněny byly i všechny další podmínky pro úspěšné ukončení studia. Disertační práce splňuje všechna kritéria kladená na disertační práci, a proto práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka

Posudek oponenta

Yumusak,, Cigdem

Navrhovaná známka

Táborský, Petr

Posudek oponenta disertační práce Student Ing. Matouš Kratochvíl Disertační práce (název) Novel materials for organic and hybrid electronics and photonics Oponent doc. Mgr. Petr Táborský, Ph.D. Pracoviště oponenta Ústav chemie, PřF MU Brno Disertační práce ing. M. Kratochvíla je zaměřena na studium optických a elektrických vlastností nových materiálů pro fotonické aplikace. Teoretická část práce zahrnuje popis vlastností organických optoelektronických materiálů. Následuje kapitola o možném využití těchto materiálů (solární články, LED, atd.). Dále pak práce seznamuje s nejnovějšími poznatky o materiálech zkoumanými v experimentální části (diketopyrroloprroly, perovskity). Teoretická část je napsána velmi přehledně a je dobrým průvodcem pro pochopení experimentální části práce. Po gramatické stránce se autor nevyhnul drobnějším chybám, jako je vynechávání určitých a neurčitých členů, ale celkově je úroveň angličtiny vysoká. Po metodologické části přechází disertační práce na experimentální kapitoly. V první části se práce zabývá studiem materiálů vykazujících účinnou fluorescenci v pevné fázi. Předmětem studie jsou zejména dvě série materiálů vykazujících fluorescenci v pevném stavu. Záměnami skupin přitahujících elektrony byly v rámci práce vytvořeny materiály s emisí ve viditelné oblasti a také materiál s velice zajímavou emisí na kraji infračervené oblasti. Navržené systémy navíc díky své podobnosti a mísitelnosti umožňují i další ladění vlnové délky emise. Další část experimentální práce se zabývá vlivem thionace na luminiscenci a elektrické vlastnosti diketopyrrolopyrrolů. Prezentované výsledky ukazují ve studovaných molekulách po thionaci výraznou preferenci n-typového chování spojené se zvýšením pohyblivosti elektronů, a také ovlivnění polohy LUMO hladiny. Třetí část experimentální práce je zaměřena na perovskitové materiály pro fotonické aplikace. V této práci je prezentována studie stability těchto materiálů, která je klíčová pro možné použití těchto materiálů v solárních článcích. Z práce jednoznačně vyplývá, že bylo provedeno opravdu velké množství experimentů. Zpracování experimentálních kapitol považuji za velmi zdařilé a naměřené výsledky jsou zpracovány na vysoké úrovni. Připojené články, z toho jeden prvoautorský ve velice kvalitní Q1 časopise, jsou na vysoké úrovni. To dokládá vysokou odbornou úroveň studenta a jsou dostatečným základem pro udělení titulu Ph.D. po splnění všech dalších náležitostí. Práce rozhodně splňuje podmínky uvedené v § 47 odst. 4 zákona a student prokázal tvůrčí schopnosti v dané oblasti výzkumu a práce splňuje požadavky standardně kladené na disertační práce v daném oboru. Závěr V disertační práci student prokázal tvůrčí schopnosti v dané oblasti výzkumu: ANO NE Disertační práci doporučuji k obhajobě: ANO NE Datum 16.5.2022

Navrhovaná známka

Otázky

eVSKP id 143992