SIEGEL, J. Měření melanopických veličin ve vnitřních prostorech jasovým analyzátorem LDA – LumiDISP [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Motyčka, Martin

Student Josef Siegel mě za úkol vypracovat diplomovou práci na téma měření melanopických veličin v interiérech. V první části práce je rešerše zabývající se cirkadiánními rytmy a vlivu světla na lidský organismus. Student zde čerpal z anglických zdrojů, které doposud ještě nemají český překlad. V další části student popisuje přístroje, které jsou schopné měření a vyhodnocení melanopických veličin. Za nejpřínosnější část práce považuji praktickou část měření, kde student změřil a porovnal světelné zdroje vyskytující se v interiérech ve večerních hodinách. Měřeny a hodnoceny byly i obrazovky mobilních telefonů, tabletů, notebooků a monitorů. Student u těchto obrazovek testoval i funkce redukce omezení modrého světla ve večerních hodinách a jejich skutečný dopad na snížení hodnot naměřených melanopických veličin. V poslední části student popisuje měření a vyhodnocení 208 aktuálně prodávaných svítidel a navrhuje metodiku měření, zpracování dat a porovnávání výsledku na základě intenzity ozáření sítnice. Porovnání obrazovek a svítidel považuji za velice přínosnou, protože právě obrazovky ve večerních hodinách mohou velmi negativně přispět ke tvorbě melatoninu a kvalitnímu spánku. Po odborné stránce je práce na dobré úrovní. Některé pojmy by mohly být ale lépe vysvětleny a některá tvrzení ohledně úrovně osvětlenosti v nočních hodinách jsou nesprávná. Práce je napsaná velice přehledně a pozitivně hodnotím i grafické zpracování spekter a grafů. Nicméně u některých obrázků by mohlo být lepší rozlišení. Bohužel by v práci mohla být lepší návaznost jednotlivých kapitol včetně rozsáhlejšího zhodnocení každé kapitoly či dílčího měření. Práce obsahuje přiměřené množství pravopisných chyb a ne všechny symboly veličin a jednotky jsou zapsány správně. Student byl v průběhu zpracování práce velice aktivní a zejména chválím celkový přístup studenta i přes kombinovanou formu studia, kdy student musel měření provádět po své pracovní době a víkendech. Věřím, že práce bude velice přínosná a poslouží k tvorbě budoucích metodik měření melanopických veličin pomocí jasového analyzátoru LDA. Práci hodnotím velice kladně stupněm B – 85b a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Baxant, Petr

Student Bc. Josef Siegel měl za úkol vypracovat diplomovou práci na téma měření melanopických veličin pomocí jasového analyzátoru. Jedná se o téma vysoce aktuální, které se nyní řeší na mezinárodní úrovni s ohledem na vliv optického záření na živé organizmy a to především v noční době. Student rozebírá podstatu fyziologie zrakového systému a neobrazových funkcí zraku ve vztahu k produkci melatoninu, resp. aktivace cirkadiánních rytmů v souvislosti s existencí senzorů ipRGC na sítnici oka. Uvádí základní metriku pro melanopické veličiny na základě alfa-opických citlivostí. Dále rozebírá klasické fotometry jasoměry a luxmetry a následuje kapitola o jasových analyzátorech. Dále popisuje tři přístroje různých firem, které jsou určeny pro jasovou analýzu. Zde mi chybí významný hráč na trhu a to je firma TechnoTeam a jejich jasové kamery. V kapitole 4 se věnuje praktickému měření a začíná testováním barevných displejů, výběrem vhodného testovacího obrazce pro displeje. V kapitole 5 se zabývá vyhodnocením výsledků měření zkoumaných displejů. Student používá pojem obrazovky, což dle mého názoru není úplně vhodné vzhledem k technologii zobrazovacích jednotek ve formě LCD nebo LED displejů. Kapitola 6 se věnuje měření svítidel a v kapitole 7 se student zabývá měřením v interiérech Zhodnocení měření je provedeno v závěrečné kapitole, kde mi však chybí podrobnější vyjádření k nejistotám měření. Zmíněny jsou pouze chyby, resp. odchylky od měření druhým přístrojem kontrolním. Další připomínky k práci: Tabulka 2.1 a jinde - nadpis tabulky a titulek - zarovnání není správné. Podobný problém se zarovnáním titulků je u popisu obrázků. Záhlaví tabulky Slovo Honodota > hodnota. Graf 7.1 - nečitelná paleta - stupnice Ze snímků mohl být pořízen histogram (7.3 až 7.9) a vyčíslen prostorový úhel pohledu. Není zřejmé, zda jsou palety lineární a nebo logaritmické, jasové mapy jsou málo dynamické, hůře čitelné. Je vhodnější použití notace zápisu jednotek jako součin jednotek Str. 40 souboru typu xls, který (tečka, čárka) Obrázek 5.1. - špatně čitelné čáry grafů posunu barevných souřadnic u jednotlivých displejů - barvy modrá a šedá. Str. 60 graf 5.14 a další - Le má být Le,lambda a jednotka W.m-2.m-1.sr-1 Přes drobné nedostatky považuji práci za kompletní a splňující zadání. Oceňuji zejména praktický přínos s velkým množstvím naměřených dat. Práce je velmi dobře aplikovatelná nejen v běžné praxi, ale v současné době i výzkumu, který na ústavu probíhá. Doporučuji práci k obhajobě u státní závěrečné zkoušky.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 151321