ZAPLETAL, M. Plně diferenční kmitočtové filtry s řiditelným aktivním prvky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Langhammer, Lukáš

Bakalářská práce pojednává o plně diferenčních kmitočtových filtrech s řiditelnými aktivními prvky. Na základě zadání byly navrženy tři filtry z použitím řiditelných prvků (DACA a TIA). Tyto filtry byly následně převedeny do diferenční podoby. Navržené filtry umožňují řídit charakteristický kmitočet a činitel jakost filtru. Funkčnost navržených obvodů byla ověřena pomocí simulací za použití dostupných modelů aktivních prvků. Vybraný filtr byl následně zrealizován do podoby DPS a podroben experimentálnímu měření. Zadání práce tedy považuji za splněné. Student přistupoval k vypracování práce aktivně a samostatně. K práci mám následující připomínky: význam některých použitých zkratek není v textu vysvětlen. Značení výstupů ve schematických značkách prvků BOTA a MOTA je nesprávné a nekoresponduje ani se souvisejícími grafy signálových toků. V některých případech bych ocenil podrobnější popis, či srovnání průběhů získaných ze simulací/měření. Na základě výše zmíněného uděluji B/87 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
87

Posudek oponenta

Polák, Josef

V předložené bakalářské práci se student zabývá návrhem tří řiditelných (umožňuje změnu charakteristického kmitočtu, činitelele jakosti)nediferenčních kmitočtových filtrů a následně provedl i jejich převod do diferenční podoby. U všech navržených kmitočtových filtrů provedl student simulace v simulačním programu OrCad a výsledky simulací prezentuje v této práci. K praktické realizaci si vybral jeden z navržených filtrů (v diferenční i nediferenční podobě), provedl jeho praktickou realizaci a následně experimentální měření. K práci mám následující připomínky. U transimpedančního zesilovače v kapitole 5.5 není zcela srozumitelně popsána funkce tohoto prvku. V textu student píše něco o řiditelnosti impedance na výstupu a řízení zesílení tohoto aktivního prvku, což není pravda. Rovnice 5.11 je rovněž nesmyslná. Na obrázku 5.1 je chybně značen proud vstupu X. Schémata zapojení nejsou zcela jasná, chybí označení některých uzlů. U rovnic pro výpočet charakteristického kmitočtu a činitele jakosti jsou uvedeny odkazy na článek uvedený v seznamu použité literatury. Tyto rovnice měl student získat z konkrétní charakteristické rovnice, tudíž není nutné odkazování do uvedeného článku. U některých grafů (např. Obrázek 7.6) není úplně vhodně popsána legenda (vhodnější uvést místo Rt*1/1020 pouze hodnotu řiditelného parametru). Dále student uvádí, že se snižující hodnotou gmQ se snižuje činitel jakosti. Toto není pravda, je to přesně obráceně. I přes uvedené připomínky považuji zadání za splněné a doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 85237