LOKAJ, J. Laboratorní úloha zaměřená na všepropustné fázovací články [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Petržela, Jiří

Tématem bakalářské práce je laboratorní přípravek pro výuku v předmětu Elektrické filtry. S ohledem na pandemii koronaviru a po dohodě se studentem byla evoluce přípravku ukončena návrhem desky plošného spoje a horního motivu přípravku. Student konzultací využíval nerovnoměrně, potřebnou intenzitu práce vyvíjel až čtrnáct dní před odevzdáním. Spolupráce se studentem byla náročná a jeho schopnost samostatné činnosti a invence velmi malá. I přes jednoduchost zadaného tématu bylo v návrhu přípravku i v textové části práce množství chyb (často zcela zásadní povahy), které se podařilo ve většinové míře nakonec odstranit. K práci lze však mít i nadále několik připomínek, z nichž čtyři níže uvádím. I přes několikeré upozornění je vztah (1.14) stále ve formátu, který znemožňuje správné sestavení rovnic. Rovněž jsem studentovi mnohokrát připomínal, aby nulové body přenosové funkce byly v komplexní rovině jasně viditelné. Toto není bráno v potaz u obrázků, které byly exportovány z programu SNAP, viz například Obr. 15 a Obr. 19. Fázovací článek s reálným operačním zesilovačem 741 by určitě neměl konstantní modul až do kmitočtu 1 GHz. Modul fázovacího článku s diferenčním zesilovačem na Obr. 54 lze jen stěží povžovat za konstantní. Zde by bylo vhodné diskutovat vliv vstupního odporu diferenčního zesilovače na kmitočtové charakteristiky dvojbranu.

Navrhovaná známka
E
Body
55

Posudek oponenta

Šotner, Roman

Tématem práce je konstrukce lab. přípravku pro výuku fázovacích článků v předmětu Elektronické filtry. Teoretický úvod je podle mne dost obsáhlý a obšírný vzhledem k tématu, které má být řešeno (proč řešit detailně parametry obecného dvojbranu, princip OZ)? Výsledky teorie a LTspice simulací (případně pak i měření) by měly být porovnány v jednom obrázku (2 druhy křivek). Jinak není možné vyhodnotit, jak návrh vychází. Některé výsledky nepůsobí moc přesvědčivě. Navíc konstantnost modulu a fáze do 1 GHz na některých obrázcích je více než úsměvná. Některé obvody byly ověřeny experimentálně, ale jejich porovnání s teorií a simulací není diskutováno. Navíc nechápu, proč je fázová charakteristika ukázaných experimentů v kladných hodnotách (student asi neřešil vztažný kanál). Konstrukční podklady existují, ale fotografii vyrobeného přípravku jsem v práci nenalezl. Formální stránka závěrečné práce je neuspokojivá. Student nesprávně cituje a odkazuje na literaturu. Taktéž dost často necituje zdrojovou literaturu. Je zde mnoho formálních a formátovacích nedostatků (zisk 104 až 106 - nepoužívání horního indexu může zcela změnit interpretaci). Rovnice (1.14) není správně, tak jak je zapsána. Mělo by být řečeno, že kmitočtové charakteristiky na obr. 4 a 6 jsou normované (pravděpodobně k meznímu kmitočtu), tak jako ty další. V rovnicích (5.1) a (5.2) něco chybí. Obrázky nejsou příliš propracované, mnoho z nich je převzatých ve velmi špatné kvalitě (i ze simulátorů). Je to opravdu katastrofa (nejednotnost a místy i nízká čitelnost/rozmazanost) za hranicí akceptovatelnosti solidního technického vyjadřování. Na panelu přípravku chybí v některých místech spojení vodičů uzly. Obrázek 2 a 4 v příloze lab. úlohy má chybně osy (Im není vodorovná), atd. Zadání práce lze za daných podmínek chápat jako splněné, ale vše naznačuje, že práce byla kompletována ve velkém chvatu a mnoho náležitostí je hodně odfláknutých. Navrhuji hodnocení E/59b.

Navrhovaná známka
E
Body
59

Otázky

eVSKP id 134706