VENCELIDES, L. Lithium - iontový akumulátor: Záporné elektrodové materiály založené na grafitu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Libich, Jiří

Bakalářská práce studenta Lukáše Vencelidese se věnuje grafitovým elektrodovým materiálům pro lithium-iontové systémy. Práce je zaměřena na výzkum vlastností, dvou typů přírodního grafitu: vločkového přírodního grafitu a expandovaného přírodního grafitu. Teoretická část práce je dobře zpracována a poukazuje na snahu studenta pochopit a prostudovat problematiku lithium-iontových akumulátorů. V teoretické části práce student dále popisuje aktivní elektrodové materiály a to jak koneční tak experimentální, detailně se poté zabývá zápornou elektrodou a jejími důležitými elektrochemickými vlastnostmi. Hlavní těžiště práce spočívá v praktické části, kde student zkoumá a porovnává z elektrochemického hlediska dva typy přírodního grafitu. Poukazuje na korelaci mezi elektrochemickými vlastnostmi materiálů a jeho strukturními vlastnostmi. vzájemný vliv lisovacího tlaku, měrného povrchu a velikosti částic na výslednou vratnou a nevratnou kapacitu záporné elektrody. V práci je zpracována řada výsledků, které jsou prezentována grafickou i numerickou formou, jednotlivé dílčí závěry a pozorování jsou náležitě popsána a doložen. Získané výsledky jasně, srozumitelně a prokazatelně informují o elektrochemických vlastnostech obou materiálů a vedou k adekvátním závěrům. K práci mám několik připomínek, například Obr. 25 má velmi nízkou kvalitu, grafy disponují často jiným typem písma než zbytek práce. V práci také postrádám sumarizaci dílčích výsledků formou přehledných tabulek, prezentující nedůležitější posuzované parametry. Cíle uvedené v zadání práce byly splněny. Doporučuji bakalářskou práci k obhajobě s hodnocením: 80 bodů

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Máca, Josef

Pan Lukáš Vencelides zpracoval bakalářskou práci zaměřenou na záporné elektrody pro lithium iontové akumulátory. Teoretická část je napsána pečlivě a systematický, vzhledem k řešené problematice. Zvláště oceňuji, že i přes zaměření na záporné elektrody je zde věnován prostor i ostatním částem akumulátoru jako je separátor nebo elektrolyt. Přechod mezi teoretickou a praktickou částí je nejasný a autor plynule přechází z teorie k popisu prováděných experimentů. Praktická část je psána přehledně a měřené elektrodové materiály jsou vyhodnoceny řadou grafů. Z výsledků měření byl stanoven vhodnější elektrodový materiál pro záporné elektrody pro lithium iontové akumulátory. Jsou zde drobné chyby jako použití 142 ml elektrolytu, kde by mělo být 142 µl a zcela zde chybí výpis nastavených parametrů metod CV a GCPL. Nakonec, seznámení čtenáře s použitím kladívka a výsečníku pomocí fotografie je trochu zbytečné. Z formálních nedostatků bych zmínil horší kvalitu některých obrázků, drobné překlepy či nesprávný formát v seznamu literatury. Slovnímu spojení „SEI vrstva je esenciální pro funkci…“ bych se raději vyhnul. Předložená bakalářská práce splňuje zadání i požadavky na technický text, práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
83

Otázky

eVSKP id 111872