SCHOLASTEROVÁ, V. Hodnocení kvality signálů EKG [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Předložená bakalářská práce se zabývá problematikou odhadu kvality signálů EKG. V teoretické části jsou shrnuty některé základní přístupy nebo nástroje pro odhad kvality EKG signálů. V praktické části byly vybrány dvě metody pro praktickou implementaci v programovém prostředí Matlab. Jedná so o metodu průměrné tepové frekvence a metoda výpočtu SNR. Tyto metody jsou testovány na datech umělých i reálných. Dále je v práci navržena metoda vlastní, která vychází z modifikace metody odhadu SNR. Jedná se o výpočet poměru výkonu užitečného signálu a signálu ve frekvenčních pásmech, ve kterých předpokládáme výraznější rušení. Tato metoda je v práci řádně otestována na záznamech ze dvou anotovaných datasetů a porovnána s výsledky metod dříve publikovanými. Bohužel se ukazuje, že výsledky navržené metody jsou v porovnání s ostatními metodami slabší. Dle mého názoru nevyužila studentka plně potenciál navržené metody. Soudím dle Obr. 5.4, kde v úseku signálu se svalovým rušením, odhad kvality kolísá mezi maximem a minimem. To je zvláštní a je to nejspíš způsobeno nevhodnou volbou parametrů, pravděpodobně délkou okna pro výpočet. Výraznější formální nedostatky jsem v práci nenašel. Studentka využívala konzultací, i když její aktivita s blížícím se termínem odevzdání spíše klesala. Zadání práce považuji za splněné.
Bakalářská práce Viktorie Scholasterové se zabývá hodnocením kvality EKG. Oceňuji přehledně zpracovaný výčet vybraných metod pro stanovení kvality EKG. V této tabulce ale nejsou vysvětleny zkratky MITBIHA a SVM a chybí odkazy na zdroje v seznamu literatury, resp. tyto zdroje se v seznamu literatury vůbec nevyskytují. U popisu metody průměrné tepové frekvence není jasné, jestli ji autorka převzala nebo sama vytvořila. U druhé metody založené na výpočtu SNR oceňuji využití pokročilé metody Wienerovského vlnkového filtru. U všech realizovaných metod včetně autorkou vytvořené metody (a některých metod v teoretické části) mi chybí detailnější popis principů, popř. bloková schémata či obrázky. Studentka vytvořené metody testovala na 3 typech signálů – umělých datech, reálném záznamu a databázi Physionet/CinC Challenge 2011. V práci není popsán způsob generování umělého signálu, ani kvantitativně vyčíslena úspěšnost metod testovaných na těchto datech. Je zde pouze ukázka jednoho EKG signálu a křivky kvality. Na reálném záznamu byly testovány všechny 3 navržené metody, ale kvantitativní výsledek je uveden pouze pro autorkou vytvořenou metodu. Kvantitativní výsledky úspěšnosti všech tří metod jsou uvedeny pouze pro databázi Physionet/CinC Challenge 2011. Pouze na této databázi jsou tedy výsledky 3 realizovaných metod porovnány. Zároveň jsou výsledky porovnány s dalšími autory. Výhrady mám k použití metody pro vyhodnocení procentuální úspěšnosti metody u dlouhodobého EKG. Tato metoda může výsledky zkreslovat, protože signál obsahuje výrazný nepoměr mezi jednotlivými třídami kvality. Práce má od úvodu po závěr 32 stran a obsahuje 16 zdrojů. Celkově mi text práce přijde minimalistický. Úplně zde chybí kapitola diskuze. Výsledky jsou diskutovány velmi stručně v kapitole 4 a 5. Popis dat je také strohý a navíc roztříštěný do několika kapitol. Z formálního hlediska je práce na poměrně dobré úrovni. Výhrady mám k malým popiskům některých obrázků. Zadání práce bylo splněno. Přikládám otázky k obhajobě.
eVSKP id 118317