REJTHAR, M. Snímač chromatičnosti osvětlení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Student Martin Rejthar vypracoval bakalářskou práci na téma „Snímač chromatičnosti osvětlení“. Cílem práce bylo pokusit se navrhnout a realizovat jednoduchý a levný snímač chromatičnosti osvětlení. Bakalářská práce je rozdělena mimo úvod a závěr do šesti kapitol. V prvních třech kapitolách student rozebírá teoretické možnosti měření a věnuje se výběru možných snímačů. V následujících kapitolách pak popisuje návrh samotného zařízení. Jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují a vhodně se doplňují. Student provedl návrh, realizaci i ověření funkčnosti navrženého systému. Všechny postupy řádně popsal a vzniklé problémy odůvodnil. Vzhledem ke složitosti problematiky lze dosažené výsledky považovat za dobré. Formální stránka práce odpovídá požadavkům kladeným na bakalářskou práci, v práci se vyskytuje malé množství gramatických chyb a v tištěné verzi působí některé obrázky rozmazaně. Student k řešení bakalářské práce přistupoval zodpovědně, pravidelně chodil na konzultace a diskutoval možná řešení. Práce ukazuje, že se student zmíněné problematice věnoval a rozumí jí. Navrhuji proto práci k obhajobě a hodnotím 87 body.
V rámci posuzované práce měl být navržen levný systém pro měření chromatičnosti osvětlení. Zařízení navržené na základě vybraných součástek mělo být realizováno a měla být ověřena jeho funkčnost. Toto zadání je středně náročné a poskytovalo jistou variabilitu možných řešení. Bylo však nutné nastudovat poměrně obtížné partie z kolorimetrie a orientovat se v příslušných měřicích metodách a v nabídce specializovaných integrovaných obvodů. Předložená bakalářská práce má 50 číslovaných stran, včetně 4 stran přílohy. V příloze je vývojový diagram programového vybavení, elektrické schéma celého zařízení, seznam součástek a obrazce plošných spojů. Je použito 23 odkazů, které jsou rovnoměrně citovány v celé práci. Po grafické stránce je práce provedena pečlivě. Úvod práce a další dvě kapitoly jsou věnovány obecným pojmům a definicím z kolorimetrie a možným řešením fotometrických senzorů. Ve třetí kapitole s názvem “Rozbor fotometrických senzorů“ jsou porovnány vlastnosti dostupných kolorimetrů a v následujících kapitolách “Systém zpracování informací ze senzoru“ a “Ověření konceptu“ je stručně pojednáno o výběru řídícího mikrokontroléru a filosofii zpracování informace z kolorimetrických senzorů. Zhotovené zařízení je prezentováno v kapitolách “Konstrukce zařízení“ a “Výstupy bakalářské práce“. V těchto kapitolách je konstrukční řešení popsáno podrobněji a jsou zde také výsledky provedených měření. K celkové koncepci práce a konstrukčnímu řešení nemám výhrady. Funkčnost celého zařízení byla provedenými testy ověřena. V textu práce jsou drobné chyby a přehlédnutí, která obvykle vznikají pří nedostatku času na konečnou editaci práce: Str. 37: Na Obr. 7 na je označení “Návrh plošného spoje“ ale ve skutečnosti je to fotografie měřicí sestavy. Str. 38, poslední řádek: “... v barevném prostoru CIE xy od planckovy křivky....“ Do stejné kategorie chyb patří i velmi časté používání slova “Jelikož“. Výše uvedené nedostatky však nesnižují celkovou úroveň práce. Zadání práce bylo v plném rozsahu splněno a výsledky práce jsou dobrým základem pro vývoj obdobných zařízení. Pan Martin Rejthar tak prokázal, že je schopen samostatně vyřešit zadání technického charakteru. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 119444