BELICA, A. Možnosti měření zatěžovacího momentu u elektrických strojů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Huzlík, Rostislav

V rámci své práce se student zabýval možností měření momentu u elektrických strojů. Student v rámci své práce pracoval velice samostatně, pouze s malou pomocí vedoucího. Velice samostatně si nastudoval možnosti měření momentu a velice samostatně provedl měření i s vyhodnocením. V rámci práce se snažil využít dostupnou možnou literaturu. Práci doporučuji k obhajobě

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Mach, Martin

Předložená bakalářská práce má rozsah 56 stran a je rozdělena do sedmi kapitol včetně úvodu a závěru. V kapitolách dva až pět se autor zabývá teoretickým rozborem a literární rešerší dostupných možností měření momentu. Šestá kapitola je věnována laboratornímu měření, kde se porovnává měření momentu pomocí snímače a kalibrovaného stroje. Vztah (1) na str. 15 pro výpočet velikosti momentu není zcela správně, chybí zde sinus úhlu mezi sílou a ramenem, vzorec tak, jak je v práci uveden, platí pouze za předpokladu, že tento úhel je 90 , což není nikde v práci zdůrazněno. V části 4.1.2 je popisován tenzometrický hřídel od firmy Magtrol. Z uvedeného textu je však zřejmé, že se nejedná o tenzometrický hřídel, protože k měření momentu nevyužívá tenzometry. Rovněž snímač momentu Torquemaster, který byl použit při laboratorním měření, a který je zřejmě popisován ve výše zmíněné části práce, je chybně pojmenován jako tenzometrický hřídel. V práci se používá desetinná tečka i čárka a ne vždy je mezi číslem a jednotkou mezera. Na str. 42 se uvádí, že při měření byly použity stroje s derivačním buzením, z dalšího textu a schémat zapojení je však zřejmé, že šlo o stroje s cizím buzením. Některé z čítacích šipek v obr. 31 na str. 43 nejsou správně. Bakalářská práce splňuje všechny body zadání. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 71466