PETEROVÁ, S. Psychogalvanický reflex [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Chmelař, Milan

Slečna Soňa Peterová měla za úkol ve své bakalářské práci navrhnout přístroj pro měření psychogalvanického reflexu napájený z desky LabView. V rámci této bakalářské práce popsala tento reflex, zabývala se reakcemi organismu na nadprahové podněty, vlastnostmi elektrod a v neposlední řadě i otázkami bezpečnosti přístrojů používaných ve zdravotnictví. Měřením měla ověřit funkci některý částí navrhovaného přístroje. Pro snímání psychogalvanického reflexu použila měření využívající střídavý proud. Tento způsob snímání je komplikovanější než měření stejnosměrným proudem. Z hlediska vlastností elektrod je však vhodnější, protože nevyvolává jejich polarizaci. Kritické části přístroje ověřila měřením. Tím zároveň prokázala správnost návrhů elektrických obvodů této části přístroje. Z hlediska celkové úpravy nemám připomínek. Text je vhodně doplněn obrázky, výpočty jsou přehledně uspořádány a jeho celkové úpravě byla věnována velká péče. Předložená bakalářská práce má logickou strukturu, jednotlivé kapitoly mají přiměřený rozsah. Při řešení tohoto úkolu bohatě využívala literaturu, což dokládá její opravdu dlouhý seznam. Slečna Peterová pravidelně využívala konzultace a na bakalářské práci pracovala intenzivně od začátku semestru. V průběhu řešení úkolu si musela nastudovat vlastnosti řady elektrických obvodů a jejich řešení. Na moje doporučení prakticky otestovala kritické části zařízení, mezi které patří generátor trojúhelníků, přesný usměrňovač a špičkový detektor. Zadání bakalářské práce bylo splněno. Proto doporučuji přeloženou práci k obhajobě a navrhuji hodnocení 91 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Harabiš, Vratislav

Studentka se ve své práci měla zabývat návrhem měřiče psychogalvanického reflexu. Předložená práce má rozsah 67 stran a je členěná do 12 kapitol včetně úvodu. V teoretické části práce se studentka zabývá popisem samotného psychogalvanického reflexu, fyziologii kůže, elektrodami. Rovněž se zaměřuje na bezpečnost a poté i na účinky elektrického proudu na člověka. Bezpečnostní podmínky je potřeba u navrhovaného zařízení dodržet, ale kapitola pojednávající o účincích elektrického proudu na člověka je zbytečná a nemá příslušnou souvislost s řešeným tématem. Podobně nadbytečně působí kapitola 7 o operačních zesilovačích, kde jsou uvedené obecně běžné zapojení s operačními zesilovači včetně odvození, přitom veškeré parametry jsou řešené pouze v obecné rovině a z kapitoly nevyplývají žádné konkrétní požadavky. V další části práce je již proveden samotný návrh a realizace práce. Kapitola 8 s názvem Blokové schéma obsahuje návrh zařízení. Uvedená bloková schémata nejsou příliš přehledná, protože v sobě nevhodným způsobem kombinují bloková schémata a elektrická schémata. Uvedení principiálních zapojení diferenčního zesilovače se zdrojem rozdílového a soufázového napětí (obr. 22 a 23) příliš nerozumím v kontextu práce. Rovněž zde postrádám konkrétní požadavky na navrhované zapojení. Například u diferenčního zesilovače je uvedeno, že pro snímání EKG bývá až 140 dB, ale nikde není uveden požadavek pro konkrétní zapojení. Zde rovněž postrádám specifikaci požadavků na jednotlivé části obvodů. Například u generátoru trojúhelníkového průběhu je až na str.48 popsáno, že frekvence má být cituji: „okolo 40 Hz“. Samotný návrh je proveden správně a je podložen výpočty. Nicméně v závěru studentka změřila, že je frekvence 44 Hz, ale že se dá změnit hodnotou odporu R24. Nabízí se otázka, proč tedy tu hodnotu frekvence nenastavila přesně a dále nevyhodnotila například stabilitu navrženého zařízení. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni. Začlenění některých kapitol je zmatené a působí dojmem dosáhnutí co největšího stránkového rozsahu, což zde jistě není nutné. Rovněž dělení na jednu podkapitolu (9.1) nedává smysl. Vytýkám rovněž kvalitu některých obrázků (šedivé pozadí u schémat, patrné jpeg artefakty u obr. 3, 4, 21, 29), dále pak chybně uvedené popisky obrázku nad obrázky v kapitole 8. Přes uvedené nedostatky považuji práci za splněnou a doporučuji hodnocení 82/B.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 102333