HODÁŇOVÁ, A. Sluneční senzor s rozhraním I2C [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Studentka se zabývala vývojem slunečního senzoru. Nejprve provedla rešerši literatury, dále zvolila vlastní řešení s fotocitlivými diodami. Pro návrh senzoru proměřila několik vybraných typů diod a podle výsledků měření zvolený typ použila při návrhu a realizaci senzoru, který těchto diod využívá pět. V práci popsala postup návrhu a realizaci senzoru, následně vytvořila programové vybavení senzoru tak, aby bylo možné navrhnout metodu určení směru ke Slunci. Zde provedla mnoho experimentů a metodu výpočtu nejprve realizovala na naměřených datech v prostředí Matlab, poté metodu implementovala do řídícího procesoru senzoru. Senzor je tak plně funkční a lze ho v laboratoři použít jako demonstrátor. Pro jeho nasazení v družici by bylo potřeba implementovat v práci popsané úsporné režimy senzoru a desku plošných spojů navrhnout bez pomocných obvodů. Studentka k práci přistupovala svědomitě, řešení vznikalo v průběhu celého roku. Text práce je přehledný a dostatečně popisuje problematiku. Pouze zpracování chyb měření by zasloužilo vhodnější reprezentaci, použití barevné opakující se škály je zde nevhodné.
Bakalářská práce je zaměřena na vývoj slunečního senzoru pro použití na družici, který bude poskytovat údaj o směru zdroje osvětlení. Je standardně dělena na úvodní část, výběr komponent, realizaci prototypu a jeho měření. Po odborné stránce je práce spíše na průměrné úrovni. Klíčová návrhová rozhodnutí, zejména volba fotovodivostního vs. fotovoltaického módu, jsou zdůvodněna velmi stručně. Prezentovaný prototyp by byl vhodný pro demonstraci funkce v průběhu vývoje. Postrádám finální realizaci senzoru, tedy redesign rozměrově a příkonově nevyhovujícího demonstrátoru. Formální požadavky předložená bakalářská práce splňuje, ačkoliv množství tabulek a grafů by bylo vhodnější umístit do příloh a popis mnohdy obsahuje zbytečné vyprávění o dílčích krocích, které lze během vývoje považovat za samozřejmé. Místy lze narazit na hovorové výrazy (např. "proměření úhlů LED baterkou"). Zadání práce považuji za převážně splněné, firmware senzoru vytvořený v Arduinu poskytuje dle specifikace I2C rozhraní v režimu slave a přístup ke konfiguračním údajům. Práci proto přes uvedené výhrady doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 102259