FIALA, V. LiFePO4 akumulátor a BMS obvody pro akumulátorovou vrtačku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Vorel, Pavel

Úkolem bakalářské práce bylo dimenzovat akumulátor LiFePO4 jako náhradu za původní NiCd akumulátor pro akuvrtačku. Dalším úkolem bylo zorientovat se v problematice BMS obvodů pro lithium-iontové akumulátory a navrhnout a realizovat konkrétní zapojení BMS obvodů pro zmíněný akumulátor LiFePO4. Student přistupoval k práci svědomitě a docházel pravidelně na konzultace. Přestože zpočátku neměl v oblasti elektronických obvodů znalosti, do problematiky se úspěšně zapracoval. Text práce sice není koncipován ideálně, ale zadání práce se studentovi podařilo splnit. BMS obvody byly pokusně realizovány a oživeny. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji stupněm B.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Červinka, Dalibor

Bakalářská práce ve svém úvodu prezentuje běžně používané typy akumulátorů na bázi lithia a popisuje jejich provozní vlastnosti. V další části představuje funkci tzv. battery managementu. V závěrečné části je pak uveden konkrétní návrh těchto obvodů pro nově navrhovaný akumulárový blok k vrtačce. Grafická úroveň práce je solidní, se stylistickou úrovní je to již horší. V práci se vyskutuje značné množství literárně neobratných a mnohdy i částečně matoucích formulací. Jako příklad lze uvést hned první větu z úvodu: "práce vznikla na základě opotřebování původních akumulátorových článků" Na str. 20 čteme, že "Zařízení by dosahovalo příliš drahých cen" Formální nedostatky: Chemické značky sloučenin jsou na mnoha místech psány v nesprávném formátu, číslice v nich je nutno psát jako dolní index. V seznamu zkratek je např. zkratka NiCd vysvětlena slovem Niklkadmium, což je sice známé hovorové slovo, nicméně mluvnicky i chemicky je to nesmysl. Podobných případů je zde více. Věcné nedostatky: Na straně 32 je počítána hodnota rezistoru R13 pomocí rovnice 7.3 a 7.4. Tvrdí se zde, že výkon na tranzistoru je 0,5W. Což patrně není pravda, jelikož výkon 0,5W je výkon na sériové kombinaci lineárně řízeného tranzistoru a rezistoru R13. Na straně 34 se píše, že přepěťová ochrana při testu bezchybně odpojila baterii od zátěže. To však není fyzikálně možné, jelikož jediný zásah který umí ochrana provést je připojení rezistoru 27 ohmů paralelně k článku. Na obrázku 8-3 je schema, ve kterém se na dvou místech vyskytuje spoj označený GND. Mezi těmito dvěma místy je však zařazen tranzistor Q3, což je podivné, protože jeho drain i source jsou dle uvedého označení spojů na stejném potenciálu. V příloze 1 na straně 46 je zobrazen návrh desky plošných spojů, ve kterém se na několika místech vyskutují nedotažené spoje. Přes tyto nedostatky doporučuji práci k obahjobě.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 125817