MICHAL, M. Návrh a realizace mechanických prvků robotické hlavy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Spáčil, Tomáš

Pan Michal byl součástí týmu, který realizoval výrobu prototypu robotické hlavy. Komplexní cíl často vyžadoval pohotová řešení a rozhodnutí, kterých se pan Michal nezdráhal ujmout. Tento fakt ovlivnil i praktickou realizaci a náplň bakalářské práce, která se lehce odlišuje od vstupního zadání, avšak v tomto případě to není na škodu. Výtku mám k logické stavbě a komplikovanému členění textu, které ne zcela vystihuje charakter technické zprávy. Celkově student k řešení přistupoval velmi aktivně a práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Křivánek, Václav

Předložená bakalářská práce se zabývá návrhem klíčového prvku výstavního exponátu - robotické hlavy. Cílem bylo, s ohledem na další řešitele, navrhnout mechanismus pohybující hlavou. Toto se řešiteli více méně povedlo. Na závěr práce shrnul autor především nedostatky nevrženého řešení jako možný výchozí bod druhé generace prototypu. Druhá kapitola vymezuje cíle řešení, které považuji za nedostatečné s ohledem na "Zadání bakalářské práce". V bodech 4 a 5 je předepsáno, že má být aplikována inverzní kinematika v prostředí Matlab včetně realizace. Naplnění druhého bodu zadání je vyřešeno myšlenkovou mapou. Postrádám ovšem u této multikriteriální úlohy sofistikovanější metodu, a především zohlednění požadavků ostatních spoluřešitelů robotické hlavy. Použitou metodu bych nazval "pokus x omyl". Stávající platforma založená na světlometu je důkladně analyticky rozebrána. Podobný přístup u navrhovaného řešení postrádám. Po grafické i stylistické stránce považuji předloženou bakalářskou práci za vydařenou s minimem překlepů a chyb. Hodilo by se zlepšit používání technické terminologii. Do servomotoru nevedou "tři kabely" a v Simulinku nepracujeme s "bločky". Bakalářskou práci považuji za přínosnou, i když jako taková není pro realizaci robotické hlavy použitelná. Za přínosné považuji i celou sadu vytvořených dílů platformy pro 3D tisk.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 117259